Włochy: 76. rocznica wyzwolenia Bolonii przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

fot. https://twitter.com/WBH_2016

W Bolonii, w cieniu pandemii, obchodzona jest 76. rocznica wyzwolenia miasta przez 2 Korpus Polski generała Władysława Andersa. Wczesnym rankiem 21 kwietnia 1945 roku do centrum Bolonii wkroczyli żołnierze 9. Batalionu Strzelców Karpackich.

W związku z rocznicą do Bolonii udała się ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, córka dowódcy 2 Korpusu Polskiego.

Lokalne media przypominają sceny sprzed 76 lat, gdy oddziały 2 Korpusu były owacyjnie witane przez miejscową ludność, a nad miastem zaczęła powiewać polska flaga, którą na wieży – Torre degli Asinelli zatknął ksiądz kapelan Rafał Grzondziel.

Bitwa o Bolonię wymieniana jest obok walk o Monte Cassino czy Ankonę jako jedna z największych na Zachodzie z udziałem polskich żołnierzy. Była to jednocześnie ostatnia bitwa stoczona przez 2 Korpus Polski.

Polska delegacja z ambasador RP na czele złożyła kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii, gdzie pochowanych jest ponad 1400 żołnierzy, a także na cmentarzu wspólnoty brytyjskiej i przy pomniku dedykowanym pamięci generała Władysława Andersa. Dzieło światowej sławy rzeźbiarza Igora Mitoraja zostało odsłonięte 21 kwietnia 1995 roku. Stoi w małym parku noszącym imię dowódcy 2 Korpusu Polskiego.

Zorganizowane z powodu pandemii głównie w internecie obchody rocznicy oswobodzenia Bolonii potrwają do 25 kwietnia. We Włoszech jest ono obchodzone jako Święto Wyzwolenia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl