Toruń śpiewa „Barkę” dla Jana Pawła II

W piątek mieszkańcy Torunia zaśpiewają „Barkę”, by uczcić pamięć o św. Janie Pawle II. 18 maja to rocznica urodzin Papieża-Polaka. Organizatorami inicjatywy są Fundacja Polska Tożsamość oraz Młodzież Wszechpolska Toruń.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.15 przy pomniku Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Uczestnicy odśpiewają „Barkę” – ulubioną pieść Jana Pawła II. Następnie przybyli odmówią dziesiątkę różańca świętego. Na koniec zostaną przypomniane najważniejsze słowa naszego Rodaka.

Pomysł zorganizowania inicjatywy zrodził się wśród młodych mieszkańców Torunia, którzy dostrzegają potrzebę propagowania wielkiego dziedzictwa, które zostawił św. Jan Paweł II.

Papież śpiewał „Barkę” m.in. w Gnieźnie – podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Z kolei 18 sierpnia 2002 r. na krakowskich Błoniach po modlitwie „Anioł Pański”, gdy tę pieść zaśpiewał mu zgromadzony lud, oznajmił: „Chciałem powiedzieć, na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń, prowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie laty. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny, była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu – na krakowskie Błonia, pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję ci, pieśni oazowa.”

Autorem polskiego tekstu „Barki” jest ks. Stanisław Szmidt, salezjanin. Po śmierci Jana Pawła II powstała dodatkowa zwrotka tej pieśni, którą napisał ks. bp Józef Zawitkowski.

RIRM

 

 

drukuj