Papież Franciszek uznał cud potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II

Papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII – ogłosił Watykan. Zgodnie z decyzją Papieża obaj błogosławieni zostaną ogłoszeni świętymi w czasie jednej ceremonii. Jej data zostanie wyznaczona na konsystorzu.

Decyzja Papieża została ogłoszona po jego porannym spotkaniu z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Amato.

Ta decyzja jest dla nas źródłem wielkiej radości – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, Przewodniczący Dzieła Biblijnego Jana Pawła II. Wszyscy, którzy mogliśmy w dużej mierze uczestniczyć w życiu i działalności apostolskiej błogosławionego Jana Pawła II zdajemy sobie sprawę z tego, jak pod wielkim natchnieniem było Jego życie – które całkowicie zawierzył Matce Najświętszej – dodaje.

Ksiądz Henryk Witczyk przyznał, że dla niego wyznacznikiem świętości Jana Pawła II jest Jego odnoszenie się do Chrystusa Zmartwychwstałego i przeżywanie osobistej głębokiej więzi z Chrystusem.

– Już w Encyklice „Redemptor Hominis” i później w homilii na 25-lecie swojego pontyfikatu i w testamencie, Ojciec Święty zaznaczał cały czas, że ma nieustannie przed oczami Zmartwychwstałego Chrystusa, który tak, jak w Kaplicy Sykstyńskiej w trakcie wyboru, tak też później nieustannie stawia mu pytanie – Czy miłujesz mnie? Czy miłujesz mnie więcej?- Zatem widzimy iż to głębokie zjednoczenie chrześcijanina, kapłana, biskupa i papieża z Chrystusem Zmartwychwstałym; otwarcie na działanie Ducha Św., zawierzenie swojego życia i powołania Matce Najświętszej owocuje wielką świętością. Świętością, która napełnia dzisiejszy świat blaskiem światła, blaskiem wiary, blaskiem prawdy; pokazuje nam wielki sens życia chrześcijańskiego i życia człowieka jako takiego –zwracał uwagę ks. prof. Henryk Witczyk.

Uznanie przez Ojca Św. Franciszka cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II jest zatwierdzeniem decyzji kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Ks. prof. Henryk Witczyk wyjaśnił, że otwiera to ostateczną procedurę zmierzającą do wyznaczenia daty kanonizacji, przygotowania tekstów liturgicznych, które później są stosowane w dniu wspomnienia świętego. Bardzo się cieszymy, że będzie to wspomnienie Św. Jana Pawła II – dodał ks. prof. Witczyk zaznaczył też, że znamienny jest fakt, iż planowana ceremonia będzie kanonizacją dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II

– Doskonale wiemy, że wybór imienia – Jan – dokonany przez kard. Wojtyłę w dniu wyboru na Papieża był ważnym i czytelnym nawiązaniem do posługi Papieża Soboru. Papieża, który swoją genialną intuicją inspirowaną światłem i mądrością Ducha Świętego dokonał wielkiego przeobrażenia Kościoła katolickiego. Możemy jako Kościół czuć się w pełni odpowiedzialni za współczesny świat, a równocześnie przez ten współczesny świat podążać bezpiecznie drogą do nieba, wpatrując się w świetlane przykłady zarówno Papieża Jana XXIII oraz Jana Pawła II – dodał ks. prof. Witczyk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl