[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz: Dziadkowie odegrali ogromną rolę w moim życiu oraz w mojej formacji religijnej
Św. Jan Paweł II przypomniał o tym, że ludzie starsi odgrywają ogromną rolę w rodzinie oraz w państwie. Kierują się oni doświadczeniem życiowym, a także tym, jak rozwiązywali swoje problemy egzystencjalne. Dlatego kochane babcie i kochani dziadkowie, przy tej okazji całuję wasze ręce. Dziękuję wam za to, że jesteście podwójnymi rodzicami dla swoich wnuków – podkreślił ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, podczas piątkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.
21 i 22 stycznia to szczególne daty dla wszystkich babć i dziadków, ponieważ w tych dniach obchodzą oni swoje święto. Przy okazji Dnia Babci i Dziadka warto zwrócić uwagę na ich szczególną rolę w życiu każdej rodziny.
– Dziadkowie odegrali ogromną rolę w moim życiu oraz w mojej formacji religijnej. Babcia od strony mamy była opiekunką całej rodziny. Miała ona przeogromny wpływ nie tylko na swoje cztery córki i syna, ale także na swoich zięciów. Dobrze pamiętam również dziadków od strony taty. Byli oni właścicielami dużego gospodarstwa rolnego, co wiązało się z ciężką pracą. Jednak niezmiernie cieszyło mnie to, że dla nich zawsze na pierwszym miejscu był Bóg – wspominał ks. bp Antoni Długosz.
Ksiądz biskup nawiązał do IV przykazania Bożego: „Czcij ojca swego i matkę swoją”.
– Czcić to znaczy więcej niż kochać. To przykazanie mówi nam, że jeżeli będziemy czcić swoich rodziców i dziadków, to na ziemi będzie nam się dobrze powodziło i będziemy długo żyli. Warto zauważyć, że to przecież dziadkowie formowali moich rodziców, dla których wiara była czymś zasadniczym i podstawowym – podkreślił biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.
Duchowny odniósł się również do Listu Ojca Świętego Jana Pawła II do osób w podeszłym wieku z dnia 1 października 1999 roku.
– Św. Jan Paweł II przypomniał o tym, że ludzie starsi odgrywają ogromną rolę w rodzinie oraz w państwie. Kierują się oni doświadczeniem życiowym, a także tym, jak rozwiązywali swoje problemy egzystencjalne. Dlatego kochane babcie i kochani dziadkowie, przy tej okazji całuję wasze ręce. Dziękuję wam za to, że jesteście podwójnymi rodzicami dla swoich wnuków – mówił ks. bp Antoni Długosz.
Bardzo często jest tak, że to właśnie dziadkowie są pierwszymi nauczycielami religii dla swoich wnuków oraz najlepszymi świadkami wiary.
– Zawsze przypominam o tym, że do 7 roku życia dziecko formuje swoją postawę wiary. Do właściwej formacji potrzebuje ono świadków wiary, czyli kontaktu z Bogiem, wierności Bożym przykazaniom, a także realizacji tej więzi poprzez Sakramenty święte. W obecnych czasach często bywa, że rodzice ciężko pracują, a wychowywaniem dzieci zajmują się dziadkowie – zaznaczył kapłan.
Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że czas emerytury nie jest czasem bezczynności. Jest to dar od Pana Boga, który można owocnie wykorzystać.
– Pamiętajmy o tym, że w wieku starczym Pan Bóg daje ludziom wspaniałe możliwości. Po pierwsze, mają możliwość modlitwy w intencji swoich rodzin. Po drugie, mogą ofiarować swoje cierpienia w intencji, by członkowie ich rodziny nigdy nie odeszli od Boga. Trzecią sprawą jest świadectwo wiary – wskazał ks. bp Antoni Długosz.
Duchowny nawiązał również do postaci osób starszych opisanych w Piśmie Świętym. Przypomniał, że „Rada Starców pomagała przywódcom narodu izraelskiego, by nigdy nie odchodzili od Pana Boga”.
– W Nowym Testamencie mamy przykład dziadków pana Jezusa. Warto wspomnieć również tych, którzy przywitali Chrystusa podczas ofiarowania w świątyni (…). To są przykłady wspaniałych dziadków – powiedział gość Radia Maryja.
Cała rozmowa z ks. bp. Antonim Długoszem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl