97. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Świętujemy dziś 97. rocznicę urodzin naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II. W wielu polskich miastach jubileusz ten będzie obchodzony szczególnie.

18 maja 1920 r. – dokładnie 97 lat temu – w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła, dziś nasz wielki polski święty – Jan Paweł II. Dlatego też jubileusz urodzin Ojca Świętego w jego rodzinnej miejscowości będzie obfitował w różne wydarzenia. Do miasta przybędą uczniowie ze szkół, których święty jest patronem, a także ambasador Panamy, która będzie gospodarzem kolejnych Światowych Dni Młodzieży, aby przekazać Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II ziemię z tego kraju. Po południu sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Obchody zakończy koncert „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”.

Częstochowa to kolejne polskie miasto w sposób szczególny związane z polskim papieżem. W tutejszym Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II dziś wyjątkowe spotkanie – wskazuje Krzysztof Witkowski, dyrektor muzeum.

– Każdego 18-tego dnia miesiąca od godz. 18.00 spotykamy się z ludźmi od 63 miesięcy; ludźmi, którzy znali Ojca Świętego osobiście. Spotkania noszą hasło: „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Gościem obecnego będzie Arturo Mari – fotograf Jana Pawła II, który przez 6 lat – jak istniejemy – był u nas już 7-krotnie. Jest totalnie zakochany w tym miejscu, które żyje Janem Pawłem II na co dzień – mówi Krzysztof Witkowski.

W częstochowskie muzeum – jak wskazuje dyrektor tego miejsca – znajdują się pamiątki po św. Janie Pawle II z całego jego pontyfikatu.

– Udało mi się dostać tyle pamiątek związanych z osobą Ojca Świętego, rzeczy osobistego użytku, fragment korporału, pukiel włosów Ojca Świętego, skarpetki, cytrynę z jego prywatnych apartamentów i fragment podkoszulka, w której umarł, spinki do mankietów i takie rzeczy, którch Państwo sobie nie wyobrażacie, bo np. od ks. kard. Dziwisza otrzymałem ornat Ojca Świętego w oryginale – dodaje.

Wizyta w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II to – jak zaznacza Krzysztof Witkowski – to taka pośmiertna audiencja u Ojca Świętego.

– Mamy tutaj figurę, którą wykonali bracia Salezjanie: Robert i Leszek Kruczkowie i to jedyna figura na świecie, która jest zrobiona, gdy Ojciec Święty siedzi na tronie. Siedzi na tym tronie i czeka na nas. Ma właśnie tę audiencję z nami – podkreśla dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Św. Jan Paweł II to postać ponadczasowa, autorytet dla wielu pokoleń różnych narodowości. Dla Arturo Mari’ego polski papież był kimś naprawdę szczególnym.

Nie jest żadną tajemnicą, że dla mnie Ojciec Święty był ojcem. I zawsze o tym mówię, zawsze o tym wspominam. Nie widzimy się, ale jesteśmy razem. Czuję jego obecność. Wynika to z prostego faktu bycia ze sobą, przebywania ze sobą przez tyle lat i często w ciągu całego dnia. Często były to całe dnie. Są to relacje ludzkie i stąd te moje odczucia – podkreśla osobisty fotograf św. Jana Pawła II.

Papieski jubileusz w uroczysty sposób będzie obchodzony także w Toruniu. To właśnie tu powstało Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka. Dziś mija 1. rocznica konsekracji tego miejsca. W samo południe sprawowana będzie uroczysta Msza św., której przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej. Nastąpi także poświęcenie sztandaru Bractwa św. Jana Pawła II i zaprzysiężenie nowych członków.

Transmisja uroczystości na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj