fot. PAP/EPA

40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Mija 40 lat od zamachu na Jana Pawła II. To zdarzenie wciąż pozostaje niewyjaśnioną zagadką, bo choć wiadomo, kto pociągnął za spust, nie wiadomo, kto i dlaczego zlecił zabójstwo Papieża Polaka.

To była uroczystość Matki Bożej Fatimskiej. Zbliżała się godzina 17.00 i Ojciec Święty wjeżdżał na zatłoczony plac przed watykańską bazyliką. To miało być co środowe spotkanie z wiernymi. Gdy Jan Paweł II pochylił się ku półtorarocznej dziewczynce, 23-letni Ali Agca oddał w jego kierunku serię strzałów. Do dziś nierozstrzygnięte pozostają motywy oraz to, kto był mocodawcą zamachu.

„Na pewno nie wyjaśniono wszystkiego na temat zamachu na papieża Jana Pawła II. Jednak komisja Mitrochina we włoskim parlamencie odkryła trochę prawdy” – to wypowiedź Ali Agcy dla włoskiej agencji Ansa.

Według ekspertów, jego rola w zamachu pozostaje drugorzędna.

– Był zwykłym najemnikiem, był typowym killerem, którego wynajęto po to, żeby zabił Papieża – zauważył dr Jerzy Żurko, socjolog.

Na przestrzeni lat w sprawie zamachu pojawiło się wiele hipotez.

– Jedna wskazująca bezpośrednio na rodowód zamachowca, który był Turkiem i związany był z nielegalną organizacją turecką, czyli na pierwszym planie pojawił się wątek różnic religijnych – zaznaczył dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Druga to niepotwierdzony dotąd wątek, który wskazywał na rolę wywiadu państw komunistycznych, głównie Bułgarii – dodał dr Radosław Tyślewicz.

– Ślady prowadziłyby do zaplanowanej akcji przez ówczesny Związek Radziecki – podkreślił dr Radosław Tyślewicz.

Stan Papieża tuż po zamachu był bardzo ciężki. Ojciec Święty stracił dużo krwi. W karetce miał stracić przytomność oraz zanikał mu puls. Po dotarciu do szpitala rozpoczęła się pięciogodzinna operacja. Kula przeszła kilka milimetrów od tętnicy głównej.

Na całym świecie trwały modlitwy. Walka o życie Jana Pawła II okazała się zwycięska. Symboliczne było to, co stało się później. Papież spotkał się z zamachowcem i przebaczył, dając świadectwo Bożego Miłosierdzia.

TV Trwam News

drukuj