Kościół Matki Bożej w Budsławiu - minobl.mchs.gov.by

Białoruś: trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę sanktuarium w Budsławiu po wtorkowym pożarze

Białorusini zbierają pieniądze na odbudowę sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej, zniszczone przez pożar, który wybuchł we wtorek rano. Parafia poszukuje ochotników alpinistów, którzy mogą pomóc przy pracach na spalonym dachu.

Białoruski Caritas w środę informował, że na konto pomocy dla Budsławia wpłynęło już ponad 47 tys. rubli (ok. 70 tys. złotych). Oprócz tego zbiórkę prowadzi bezpośrednio budsławska parafia. Proboszcz Dzmitryj Dubowik, z którym rozmawiała „Nasza Niwa”, powiedział, że we wtorek system wpłat na konto bankowe zablokował się ze względu na dużą ilość zgłoszeń.

„Zwróciliśmy się do banku o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Nieco później przedstawimy sprawozdanie. Ile otrzymaliśmy, na co to przeznaczyliśmy – o wszystkim poinformujemy” – powiedział duchowny.

Obecnie świątynia jest zamknięta dla postronnych – mogą tam wchodzić tylko osoby uprawnione. Wszczęto śledztwo, które ma wyjaśnić, co było przyczyną pożaru.

Największe zniszczenia miały miejsce na dachu kościoła. Wymaga on wielu prac – najpierw zabezpieczenia i uprzątnięcia gruzu, który nagromadził się tam w efekcie pożaru, potem już remontu. Konstrukcja, powiedział proboszcz, mogła zostać naruszona, dlatego wchodzenie na dach jest niebezpieczne.

Na specjalnym kanale @budslav w Telegramie umieszczane są bieżące informacje na temat potrzeb, związanych z odbudową kościoła. Obecnie potrzebni są alpiniści przemysłowi i robotnicy, którzy mają specjalne uprawnienia do pracy na wysokościach. Potem – już na ziemi – gruz trzeba będzie uprzątnąć. W tym celu też mogą zgłaszać się wolontariusze.

Władze kościelne powołały specjalną komisję, która ma zająć się likwidacją skutków pożaru i odbudową kościoła. Na jej czele stanął jeden z księży biskupów.

Pożar w najważniejszym dla białoruskich katolików sanktuarium wybuchł we wtorek rano. Kilka minut po godzinie 8.00 na miejscu byli strażacy, całkowicie pożar ugaszono dopiero ok 15.30.

W chwili wybuchu pożaru w świątyni nie było wiernych. Z kościoła udało się wynieść historyczną ikonę Matki Bożej Budsławskiej i inne cenne przedmioty. Na razie nie wiadomo, w jakim stopniu ucierpiały inne elementy we wnętrzu kościoła – np. organy z XVIII w. czy malowidła.

Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej to główne sanktuarium maryjne na Białorusi. Świątynia ma status bazyliki, którą jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku nadał jej papież Jan Paweł II.

Pierwszy, drewniany kościół został wybudowany w Budsławiu jeszcze w XVI wieku. Obecna późnobarokowa budowla pochodzi z końca XVIII wieku. W Budsławiu działał klasztor bernardynów, został on zlikwidowany przez władze carskie w 1858 roku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl