Na Litwie stanął pomnik Jana Pawła II

W Szawlach na północy Litwy został odsłonięty pomnik Ojca św. Jana Pawła II. Monument stanął na dziedzińcu kościoła św. Ignacego Loyoli, w którym papież w czasie swojej pielgrzymki 7 września 1993 roku modlił się i odpoczywał. 

Rzeźba o wysokości 3 metrów, przedstawiająca papieża błogosławiącego wiernych, jest wykonana z granitu i brązu; została ustawiona na placu w kształcie krzyża.

„Brąz jest materiałem ciepłym. Wykorzystałem go, bo Jan Paweł II był dobrym i ciepłym człowiekiem” – wyjaśnił autor rzeźby, wileński artysta Mindaugas Junczys.

Pomnik został wzniesiony z inicjatywy rodziny Żuklisów z Szawli. W ten sposób rodzina wykonała wolę zmarłego przed ponad rokiem seniora rodu, Alfonsasa Żuklisa, który za życia niejednokrotnie mówił o konieczności upamiętnienia pielgrzymki papieża do Szawli.

„Zrobiliśmy to, czego nie zdążył zrobić Alfonsas” – powiedziała wdowa Jurate Żukliene.

Szawle są kolejnym litewskim miastem, które upamiętniły Ojca św. Jana Pawła II. W ubiegłym roku pomnik papieża został wzniesiony w Kownie na wzgórzu w parku, gdzie w czasie pielgrzymki Jan Paweł II odprawił Mszę św. Wcześniej pomniki polskiego papieża zostały postawione w kilku innych miejscowościach Wileńszczyzny.

PAP

drukuj