Prezes IPN o wyborze Jana Pawła II na papieża: zwycięstwo Ewangelii nad Manifestem komunistycznym

Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża był zwycięstwem Ewangelii nad Manifestem komunistycznym – ocenił prezes IPN Jarosław Szarek, inaugurując w Krakowie konferencję „Papież zza żelaznej kurtyny”. W liście prezydent Andrzej Duda dodał, że Jan Paweł II wywołał w Polsce erupcję nadziei.

W przyszłym tygodniu minie 40 lat od wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Z tej okazji IPN, wspólnie ze swoim węgierskim odpowiednikiem – NEB, zorganizowały międzynarodową konferencję naukową, podczas której badacze będą omawiać w Krakowie i w Budapeszcie wpływ pontyfikatu Jana Pawła II na państwa i Kościoły bloku komunistycznego.

Prezes IPN podkreślił, że objęcie przez Karola Wojtyłę zwierzchnictwa nad Kościołem katolickim było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii.

„Proszę państwa, stało się wtedy coś wielkiego. To Manifest komunistyczny przegrał z Ewangelią. To było zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, prawdy nad kłamstwem i to zwycięstwo przeraziło tych, którzy od wielu lat panowali nad tą częścią Europy” – powiedział Jarosław Szarek.

Podkreślił też, że mimo skąpych informacji o Janie Pawle II w PRL-owskich środkach masowego przekazu, dzień 16 października przeszedł do dziejów Polski jako „dzień wielkiej radości i nadziei”.

„Nadziei tych, którzy przez lata żyli bez nadziei” – mówił Jarosław Szarek.

„My w Polsce mamy to szczęście, że bogactwo naszych dziejów, bogactwo naszego doświadczenia powoduje to, że nawet w największej opresji nie tracimy nadziei. Jak umiera nadzieja, to umiera wszystko. Jan Paweł II przyniósł nadzieję, przyniósł nadzieję zniewolonym narodom Związku Sowieckiego” – podkreślił prezes IPN, przypominając też, że działalność papieża Polaka przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przewodnicząca węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej (NEB) Reka Foeldvaryne Kiss podkreśliła, że dla jej pokolenia, wychowywanego w latach 80., pojęcie papieża nierozerwalnie wiązało się z postacią Jana Pawła II.

„My dorastaliśmy w tej rzeczywistości przez prawie trzy dziesięciolecia” – podkreśliła Reka Foeldvaryne Kiss.

Przypomniała też swoją osobistą historię związaną z ojcem, który będąc w Polsce zawsze przywoził na Węgry symbole związane z Solidarnością.

„Mój ojciec opowiadał, że w polskich kościołach czuł moc, którą określał pontyfikat Jana Pawła II i jego nauczanie wyrażone w słowach <<Nie lękajcie się>>” – mówiła szefowa węgierskiego odpowiednika IPN.

List do uczestników konferencji wystosował prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że Jan Paweł II był jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, zaś sama konferencja jest wymownym znakiem wielowiekowej i wypróbowanej przyjaźni Polski i Węgier.

„Przyjaźni, która również dzisiaj dobrze służy obu naszym narodom oraz rozwojowi Europy jako wspólnoty wolnych państw i wolnych narodów” – ocenił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił również znaczenie tegorocznych rocznic – 16 października, kiedy przypadnie 40-lecie wyboru kardynała Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła katolickiego oraz 11 listopada – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Dla milionów Polaków bliskość tych rocznic urasta do rangi symbolu” – podkreślił.

„Wydarzenia z 1918 roku, kiedy to zrzucaliśmy jarzmo 123-letniej niewoli trwają w pamięci historycznej naszego narodu jako czas wielkiej radości, dumy i nadziei związanej z odzyskaniem niepodległego państwa” – napisał Andrzej Duda, przypominając jednocześnie o bolesnych dla Polaków doświadczeniach lat wojny – od reżimów totalitarnych III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego.

Przypomniał też o represjach władz komunistycznych w latach powojennych i w PRL-u.

„Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża oraz jego podróż apostolska do ojczyzny w czerwcu 1979 roku wywołały w Polsce olbrzymią erupcję nowej nadziei oraz energii społecznej, która wkrótce znalazła ujście w wielomilionowym niezależnym ruchu społecznym Solidarność” – przypomniał Andrzej Duda.

Słowa do organizatorów i uczestników konferencji napisał również metropolita krakowski ks abp Marek Jędraszewski. Arcybiskup podkreślił również znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. To w jej trakcie, 2 czerwca tego roku, w Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padły słynne słowa: „Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (…): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

W konferencji „Papież zza żelaznej kurtyny” biorą udział historycy z kilku krajów dawnego bloku sowieckiego: Rumunii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Niemiec i Polski, ale są również badacze ze Szwajcarii i USA. Głównym tematem obrad jest sytuacja kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Jana Pawła II. Konferencja, która w najbliższych dwóch dniach będzie się odbywać w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek przeniesie się do stolicy Węgier – Budapesztu, a zakończy w siedzibie węgierskiego parlamentu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl