fot. flickr.com

Polacy coraz częściej decydują się na zmianę pracy

Polacy coraz częściej decydują się na zmianę pracy. Powodem jest zazwyczaj chęć wyższych zarobków oraz rozwój zawodowy.

Odsetek osób, które w ostatnim półroczu zmieniły profesję wzrósł do 24 proc. Do średnio dwóch miesięcy skrócił się też czas poszukiwania nowego zajęcia – wynika z badania agencji pracy Randstad. Na początku roku trwało to dwa tygodnie dłużej.

Najszybciej nową pracę znajdują mężczyźni – zazwyczaj trwa to niecałe 2 miesiące. Dłużej, bo około 2,5 miesiąca, zmiany zawodowe zajmują kobietom.

Dr inż. Andrzej Michalak z Gdańskiej Szkoły Wyższej uważa, że korzystna sytuacja na rynku pracy daje Polakom szereg nowych możliwości.

– Wiemy doskonale, że za rządów PO-PSL warunki, które były stworzone dla młodych ludzi w Polsce powodowały, że one były nieakceptowalne. Mnóstwo młodych ludzi wyjeżdżało za pracą za granicę. Szacuje się, że to mogło być blisko 3 mln Polek i Polaków. Dzisiaj nagle okazuje się, że kiedy polska gospodarka przyspieszyła, kiedy zaczęły znikać patologie związane z wyłudzaniem podatku VAT, to zapotrzebowanie na pracowników wzrosło. Z punktu widzenia Polek i Polaków poszukujących dobrze płatnej pracy z kwalifikacjami takimi, które posiadamy, ten rynek jest coraz bardziej zadowalający – mówi dr inż. Andrzej Michalak.

Najczęstszym powodem, dla którego Polacy zmieniają pracę, są względy finansowe. Aż 56 proc. osób zdecydowało się na ten krok właśnie z tego powodu.

Drugim czynnikiem motywującym do zmian jest chęć rozwoju zawodowego. Argumentem dominującym jest też korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy. Badanie zostało zrealizowane na próbie 1000 osób w wieku 18–64 lat.

RIRM

drukuj