fot. flickr.com

Pensje tylko na konta bankowe?

Już wkrótce pracodawcy najprawdopodobniej nie będą mogli wypłacać wynagrodzeń w formie gotówki. Pensje dostaniemy na konto bankowe. Takie rozwiązanie zaproponowało Ministerstwo Rozwoju. Pomysł ma pomóc w zwalczaniu szarej strefy.

Propozycja – jak poinformował dziennik „Puls Biznesu” – została zawarta w projekcie ustawy o skróceniu okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat.

Pomysł resortu rozwoju pozytywnie ocenia ekonomista dr Lech Jańczuk. Ekspert podkreśla, że system bezgotówkowy ograniczy szarą strefę i pozwali sprawdzić wszystkie wpływy pieniężne.

– Do tej pory było tak, że był obowiązek wpłat wynagrodzeń, zarówno system bankowy jak i przepisy prawa tego wymagały. Oczywiście był tam szereg wyjątków. Działania MF zmierzają do tego, aby ograniczyć te wyjątki. Jeśli mamy obrót bezgotówkowy, wówczas ta szara strefa jest ograniczona do tego, że można sprawdzić wszystkie przelewy, przepływy pieniężne i wtedy eliminujemy tę szarą strefę – tłumaczy ekspert.

Według aktualnych przepisów pensję należy wypłacać w gotówce. W praktyce takie postępowanie jest rzadkością. Większość pracodawców przelewa je na konta bankowe. Według danych NBP aż 87 proc. Polaków otrzymuje wynagrodzenie w formie przelewu.

RIRM

drukuj