fot. twitter.com/MRPiT_GOV_PL

MRPiT: Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym br. to 6,6 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2021 r. 6,6 proc., to o 0,1 pkt proc. więcej niż w styczniu – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Rok do roku wzrost wyniósł 1,1 pkt proc.

„W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc.” – wskazało MRPiT.

Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (4 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,7 proc.).

Jak podało MRPiT, liczba bezrobotnych w końcu lutego br. wyniosła 1 mln 100,6 tys. osób bezrobotnych i – w porównaniu do końca stycznia br. wzrosła o 10,2 tys. osób, czyli o 0,9 proc.

„Wzrost osób bezrobotnych w lutym br. był 4-krotnie mniejszy niż w styczniu br.” – wskazała cytowana w dzisiejszym komunikacie resortu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Dodała, że w lutym liczba bezrobotnych zwiększyła się o nieco ponad 10 tys. osób, podczas gdy w styczniu wzrost wyniósł prawie 44 tys.

„Zarówno w styczniu, jak i w lutym zwiększyła się liczba miejsc aktywizacji zawodowej. W obu miesiącach przekraczała ona 100 tysięcy, czyli była o ok. 20 tys. wyższa niż w listopadzie czy grudniu ubiegłego roku” – zaznaczyła Iwona Michałek.

Według resortu, w obliczu obecnych trudności, w jakich funkcjonuje gospodarka w związku z pandemią, sytuacja na rynku pracy jest wciąż lepsza niż w czasie ostatniego kryzysu. Podano, że w rejestrach urzędów pracy pozostaje 2-krotnie niższa liczba bezrobotnych, a notowane sezonowe wzrosty są zdecydowanie słabsze. Zwrócono uwagę, że wprawdzie od 2017 r. w lutym notowane były spadki poziomu rejestrowanego bezrobocia, ale w latach wcześniejszych zwykle luty był miesiącem, w którym liczba bezrobotnych rosła, co związane jest z sezonowością wykonywania niektórych prac.

„Wówczas wzrost notowany był nie tylko w lutym, ale nawet w marcu” – dodano.

MRPiT zwróciło uwagę, że w okresie, gdy rynek pracy odczuwał skutki ostatniego kryzysu gospodarczego, wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych był kilkukrotnie wyższy niż w bieżącym roku.

„W lutym 2009 r. poziom osób bezrobotnych wzrósł o ponad 84 tysiące osób, a w lutym w latach 2010-2013 wzrost wynosił średnio ponad 45 tys. osób” – przypomniało MRPiT.

Wiceminister Iwona Michałek przypomniała, że minął rok o wybuchu pandemii.

„Od tamtej pory wprowadziliśmy instrumenty mające na celu uratowanie jak najwięcej miejsc pracy. Dzięki formom wsparcia jakie kierujemy do polskich przedsiębiorców od początku pandemii COVID-19 uchroniliśmy 6,9 mln miejsc pracy” – wskazała.

Iwona Michałek przypomniała, że według danych Eurostatu jesteśmy na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia.

„W styczniu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1 proc., podczas gdy w UE 7,3 proc.” – dodała wiceminister.

MPRiT zwróciło uwagę, że przedsiębiorcy z branż, które od początku wybuchu pandemii borykają się z największymi ograniczeniami działalności, tj. gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i sprzedaży detalicznej, mogą uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wynoszące 2 tys. zł.

„Do 3 marca br. prawie 40 tys. przedsiębiorców złożyło wnioski o pomoc w ramach tego instrumentu” – podał resort.

Do 31 stycznia br. w ramach tarczy branżowej mikro i mali przedsiębiorcy mogli ubiegać się o tzw. dotację z ustawy wysokości do 5 tys. zł.

„Do końca stycznia br. do PUP wpłynęło ponad 111 tys. wniosków na kwotę ponad 555 mln zł – dotychczas rozpatrzono pozytywnie prawie 90 tys. wniosków na kwotę prawie 448 mln zł” – podał resort.

Przypomniano, że od 1 lutego 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż mogą również korzystać z jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności w wysokości do 5 tys. zł. Wnioski o dotację można składać do 31 maja 2021 r.

„Do 3 marca br. złożono prawie 75 tys. wniosków, a pozytywnie rozpatrzono już ponad 58 tys. na kwotę ponad 290 mln zł” – wskazało MRPiT.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl