fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

W styczniu bezrobocie wyższe o 0,3 punktu procentowego

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 6,9 proc. To oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego. Tak wynika z danych resortu pracy.

Pod koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 134 tys. osób. Grono bezrobotnych zasiliło ponad 52 tys. osób.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zauważyła, że bezrobocie w dalszym ciągu jest na rekordowo niskim poziomie. Za wzrost wskaźnika w tym miesiącu odpowiadają dwa czynniki, które powtarzają się co roku.

– Styczeń to okres, w którym kończą się prace sezonowe. Jest to charakterystyczne w miesiącach zimowych. Trzeba pamiętać, że jest to też okres, w którym kończą się formy aktywizacji osób bezrobotnych. Nie zawsze zdążyły ruszyć nowe propozycje – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.

Minister poinformowała także, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców wyniosła ponad 144,5 tys. W porównaniu do grudnia 2017 jest to wzrost o 47 tys.

W trzech województwach, tj. warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie, bezrobocie utrzymuje się na poziomie powyżej 10 proc.

RIRM/TV Trwam News

drukuj