fot. pixabay.com

W Polsce spada bezrobocie rejestrowane

W listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,4 proc. W październiku było to 5,5 proc. W ciągu miesiąca pracę znalazło ponad 10 tysięcy osób.

Według Głównego Urzędu Statystycznego liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła w listopadzie 898 tysięcy osób. To o nieco ponad 20 tysięcy mniej niż w ubiegłym miesiącu. Stopa bezrobocia spadła z 5,5 proc. do 5,4 proc.

– Ostatnie dane dotyczące zatrudnienia pokazują, że jesteśmy bardzo pracowitym narodem, a nasza polityka rzeczywiście jest skuteczna, bo pomaga Polakom w realizowaniu planów zawodowych – mówiła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Spadek bezrobocia w ciągu ostatniego miesiąca to m.in. efekt pracy sezonowej – wskazał Paweł Dołkowski, ekspert ds. finansów.

– Część osób, które pracowały przy letnich pracach sezonowych, przesunęła się do prac sezonowych zimowych. Każda pora roku niesie nowe wyzwania – zaznaczył Paweł Dołkowski.

W porównaniu do listopada ubiegłego roku dane wypadają jeszcze lepiej.  Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 6,3 proc., a liczba osób bezrobotnych wynosiła ponad 1 milion 50 tysięcy. To oznacza, że w ciągu roku liczba bezrobotnych zmalała o ponad 150 tysięcy osób. To m.in. efekt rządowej tarczy antykryzysowej.

– Dopływ dotacji od państwa spowodował, że bardzo wiele firm potraktowało to jako koło zamachowe, bezzwrotny kredyt, który podniósł kapitał, dał możliwości prorozwojowe dla bardzo wielu przedsiębiorstw – oznajmił ekspert ds. finansów.

Gdyby nie rządowa odpowiedź na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, mielibyśmy w Polsce rekordowe bezrobocie – zaakcentował wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

– Dzięki skutecznej walce o miejsca pracy uratowaliśmy przez tarczę antykryzysową, tarczę finansową ponad 5 milionów miejsc pracy – stwierdził Maciej Małecki.

Do Polskich firm łącznie trafiło ponad 200 mld zł wsparcia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl