Rośnie bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 13,2 proc. wobec 13,0 proc. w październiku – poinformował w poniedziałek GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy z końcem listopada wyniosła 2 mln 116 tys. osób.

Warto zauważyć, że dane te nie uwzględniają osób niezarejestrowanych w urzędach pracy, ponad 2 miliony młodych, którzy wyjechali z naszego kraju w poszukiwaniu pracy oraz bezrobocia ukrytego w rolnictwie, które przekracza milion osób. Według niektórych ekspertów bez zatrudnienia może być nawet 6 mln ludzi.

– Do tych danych musimy podchodzić w sposób krytyczny, ponieważ stopa inflacji jest obliczana w sposób dość tendencyjny.  A mianowicie pomija się część ludności w wieku zawodowym, która wyjechała na Zachód. Krótko mówiąc dane GUS są zaniżone i wahania, które przewiduje GUS mieszczą się w granicach wahań przypadkowych, bo tu nie dzieje się nic pozytywnego, ale też nie ulega pogorszeniu, bo bardziej ulec już chyba nie może – mówił prof. Artur Śliwiński, ekonomista.

Ekspert dodaje, że niepokojące jest to, iż bezrobocie uderza bardzo silnie w pokolenia, które wchodzą w wiek produkcyjny. Ponadto 80% kosztów utrzymania bezrobotnych spoczywa na rodzinach, co zubaża gospodarstwa domowe. W kraju mamy do czynienia z bezrobociem trwałym, zaś wrażliwość społeczna na ten problem jest bardzo niska – dodaje ekonomista.

– Trudno sobie poradzić z problemem bezrobocia, jeżeli jest przyjmowane w sposób bierny, a wręcz jest akceptowane, nie mówiąc już o tym, że temat bezrobocia ani rządu, ani innych instytucji państwowych w ogóle nie obchodzi. To jest rzecz całkowicie ignorowana. Bądźmy optymistami. Jest dzień przed wigilią i jako Polacy musimy poradzić sobie z tym skrajnym indywidualizmem. Wydaje się, że jest wiele inicjatyw, które powodują zmianę – dodał prof. Artur Śliwiński.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl