fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Spadek bezrobocia do 8,2 proc.

Dobre wykorzystanie środków z Funduszu Pracy oraz duża liczba ofert zatrudnienia – według ministra pracy Stanisława Szweda – wpływają na spadek bezrobocia rejestrowanego. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w październiku wskaźnik ten wyniósł 8,2 proc. wobec 8,3 proc. we wrześniu.

W urzędach pracy w ubiegłym miesiącu  zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób.

Stanisław Szwed, wiceminister resortu pracy, nie ukrywa zadowolenia z tak dobrego wyniku. Bezrobocie rejestrowane jest najniższe od 25 lat.

– 8,2 proc. bezrobocia w skali kraju to jest dobry wynik. Cieszy też to, że w tych okresach, gdzie zakończyły się prace sezonowe, bezrobocie nam nie wzrasta. Jednym z takich czynników jest to, że odpowiednie środki z Funduszu Pracy są przeznaczane na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Druga kwestia jest związana z ofertami pracy, których jest w dalszym ciągu dużo. Oczywiście wiemy, że bezrobocie jest zróżnicowane, bo są tereny, gdzie pozostaje dwucyfrowe i tam, patrząc w przyszłość, musimy pomagać – powiedział Szwed.

Najniższe bezrobocie zarejestrowano w Poznaniu (2,1 proc.), natomiast najwyższe w regionie szydłowieckim na Mazowszu (27,3 proc.).

RIRM

drukuj