fot. pl.wikipedia.org

Kolejne platformy lęgowe dla rybołowa na słupach

W tym tygodniu na terenie gmin Ośno Lubuskie i Lubniewice energetycy zamontowali kolejne dwie sztuczne platformy lęgowe dla rybołowa na słupach wysokiego napięcia. To element wdrażanej od kliku lat strategii czynnej ochrony tego gatunku w Lubuskim – poinformował w czwartek PAP Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.

Montaż sztucznych gniazd jest kontynuacją współpracy w tym zakresie pomiędzy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wielkopolskim, a Spółką ENEA Operator.

Dotychczas w ramach współpracy z energetykami zainstalowano na słupach wysokiego napięcia sześć platform w specjalnie wybranych lokalizacjach, położonych na terenach czterech lubuskich gmin. Docelowo w województwie ma powstać 13 takich konstrukcji.

Według najnowszych szacunków w Polsce gniazduje zaledwie około 30 par rybołowów, zaś w województwie lubuskim ich liczebność w roku 2016 osiągnęła poziom tylko trzech par lęgowych. Dla porównania we wschodnich Niemczech żyje około 600 par rybołowów, a w samej Brandenburgii sąsiadującej z Lubuskiem liczebność ich par przekracza 300.

„Co istotne, zdecydowana większość niemieckich rybołowów gniazduje właśnie na rożnego rodzaju konstrukcjach słupów energetycznych” – zaznaczył Bielewicz w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem stworzenie analogicznych warunków na Ziemi Lubuskiej – wdrożenie na szeroką skalę metody stymulacji gniazdowej z wykorzystaniem infrastruktury przesyłu energii – wydaje się realną szansą na zahamowanie zjawiska zaniku rybołowa w regionie.

Bielewicz zasugerował, że w przyszłości taka metoda może również pomóc w odtworzeniu stabilnej populacji, która mogłaby zasilać inne rejony kraju, np. Wielkopolskę czy Zachodnie Pomorze.

Dotychczasowe wyniki monitoringu platform gniazdowych na słupach wysokiego napięcia w woj. lubuskim wstępnie potwierdzają wysoką skuteczność tej metody ochrony. Na dwa gniazda zainstalowane w marcu 2016 r. – jedno po dwóch tygodniach zostało zajęte przez parę ptaków.

Rybołów należy do najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Liczebność krajowej populacji szacuje się obecnie na ok. 30 par lęgowych – znacznie poniżej progu przeżywalności populacji. Rybołów jest gatunkiem tzw. szczególnej troski, a jego ścisłą ochronę sankcjonuje zarówno prawo krajowe, jak i europejskie.

PAP/RIRM

drukuj