Holandia: polskim rodzinom odbierane są dzieci. Interweniuje RPD

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, interweniuje w sprawie odbierania polskim rodzinom dzieci przez holenderskie instytucje. Do PRD  regularnie docierają informacje od mieszkających w Holandii rodaków o tym skandalicznym  procederze.

Jednym z przykładów jest sytuacja polskiej rodziny, która mieszkała w Holandii. Tamtejsze władze odebrały jej dzieci. Rodzeństwo zostało rozdzielone i umieszczone w różnych rodzinach zastępczych.

Dodatkowo kontakty z rodzicami podlegają surowym ograniczeniom. Między innymi uniemożliwia się rodzinie porozumiewania się w języku polskim. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się z apelem do swojego odpowiednika w Holandii o zainteresowanie się sprawą rodzeństwa.

Działania holenderskich instytucji są poza standardami UE – wskazuje senator Jan Maria Jackowski.

– Polska jest krajem Unii Europejskiej i obywatele polscy mogą się swobodnie przemieszczać na terytorium UE oraz używać swego języka – szczególnie w relacjach rodzinnych. Ograniczanie kontaktu jest przykładem pewnego rodzaju ingerencji, która jest ingerencją nieuzasadnioną, ingerencją, która wykracza poza te standardy, jakie zazwyczaj się w takich sytuacjach przyjmuje. W zawiązku z powyższym cieszę się, że tutaj zarówno Rzecznik Praw Dziecka, jak i – sądzę, że – inne instytucje państwowe, wystąpią do Królestwa Holandii ze stosowną interwencją, a przede wszystkim, żeby wyjaśnić wszelkie okoliczności tego wstrząsającego wydarzenia – komentuje senator Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, zaapelował również do polskich konsulatów w Holandii o pomoc w wyjaśnieniu spraw dotyczących małoletnich polskich obywateli.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl