fot. flickr.com

Europejska lewica domaga się debaty w PE o prawach kobiet w Polsce

Liderzy wszystkich grup politycznych w europarlamencie, mają dziś zdecydować czy w PE powinna być przeprowadzona debata nt. praw kobiet w Polsce. Takiego stanowiska domagają się socjaliści i frakcja Zjednoczonej Lewicy Europejskiej.

Inicjatywa ma związek z obywatelskim projektem przewidującym bezwzględny zakaz aborcji w Polsce, który jest procedowany w Sejmie RP. Dyskusja miałaby się odbyć w przyszłym tygodniu w Strasburgu.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Jurek mówi, że przeprowadzenie takiej debaty na forum europejskim byłoby skandalem.

– Byłby to atak na prawo do życia, ten zdefiniowany w akcie Prawo do życia potwierdzone w Art. 2 Karty praw podstawowych UE, który to artykuł Polska realizuje lepiej od większości państw UE. Nie można niestety powiedzieć, że realizuje całkowicie, ale Polska z pewnością realizuje ten artykuł lepiej od większości państw Unii. Ale co najbardziej dziwi to fakt, że biorąc pod uwagę, że większość tych państw lekceważy zasady cywilizacji życia to deklamują w Trybunale Konstytucyjnym o demokracji itd. Tymczasem mielibyśmy tu do czynienia nie tylko z atakiem na pierwsze prawo, tzn. prawo do życia, ale również z atakiem na parlamentaryzm, demokrację, kompetencje TK, na polską demokrację konstytucyjną – powiedział europoseł Marek Jurek.

W ubiegłym tygodniu polski Sejm skierował projekt komitetu „Stop aborcji” do prac w komisjach.

Projekt przewiduje bezwzględny zakaz z i odpowiedzialność karną dla każdego, kto powoduje śmierć dziecka poczętego, również dla matki.

RIRM

drukuj