fot. sxc.hu

Dziś rozpoczyna się Adwent

Adwent inauguruje nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Obejmuje cztery niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.

Jak zaznacza ksiądz profesor Jacek Nowak, liturgista, adwent ma podwójne znaczenie. Jest czasem oczekiwania na powtórne, chwalebne przyjście Chrystusa. Liturgia akcentuje ten rodzaj oczekiwania od pierwszej niedzieli adwentu do 16 grudnia. Z drugiej strony jest czasem oczekiwania na uroczystość Narodzenia Pańskiego.

– Adwent podsuwa nam wiele myśli jak mamy się przygotować. Poprzez dobre uczynki trzeba nam  być ludźmi światłości, a więc chodzić w światłości Chrystusa. Między innymi też przez Eucharystię. Proszę zauważyć, że Eucharystia dzisiaj jest takim naszym spotkaniem misteryjnym z Chrystusem. W sakramencie tym jest ten sam Chrystus, który nas oczekuje w niebie, dlatego to poprzez Eucharystię przygotowujemy się do ostatecznego spotkania z Chrystusem – powiedział ks. prof. Jacek Nowak.

Warto również zaznaczyć, że trzecia niedziela adwentu to jeden z dwóch dni w roku, kiedy kapłani podczas celebrowania Liturgii mogą założyć różowy ornat.

Właśnie w ten sposób obchodzona jest tzw. Niedziela „Gaudete”. Obwieszcza ona bliskość Zbawiciela, co oznacza zaproszenie do radości. Czas Adwentu kończy się w wigilijny wieczór, 24 grudnia.

RIRM

drukuj