Czeka nas kolejna fala emigracji. Politycy PiS-u zaniepokojeni

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą wiedzieć, dlaczego rząd Ewy Kopacz nie przeciwdziała masowej emigracji Polaków. Sprawa zostanie poruszona dziś w Sejmie.

Niepokój posłów opozycji wzbudził ostatni raport „Migracje zarobkowe Polaków” z którego wynika, że jeszcze w tym roku Polskę chce opuścić kolejny milion obywateli.

20 proc. Polaków aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy zadeklarowało swoją gotowość opuszczenia kraju, jeżeli tylko pojawi się taka możliwość.

Głównymi powodami deklarowanej emigracji są: chęć osiągania wyższych zarobków i podniesienie standardów życia oraz brak pracy w Polsce. Szczególnie niepokojące jest to, że kraj chcą opuścić głównie młodzi ludzie – mówi poseł Małgorzata Sadurska.

– W ramach pytań bieżących będziemy pytać premier Ewę Kopacz: czy te dane nie robią na niej wrażenia? Dlaczego rząd nie prowadzi żadnych działań, które miałyby na celu pobudzić tworzenie nowych miejsc pracy, likwidować bezrobocie, wspierać młodych ludzi w ich codziennym życiu w Polsce. W tym raporcie czytamy, że młodzi ludzie chcą wyjeżdżać, dlatego, że po pierwsze – nie ma pracy, po drugie – nie ma perspektyw, po trzecie – nie ma mieszkania i te wszystkie czynniki powodują, że nie widzą dla siebie szans w Polsce. Mamy kampanię prezydencką i oczekiwałabym zarówno od rządu, ale również od Bronisława Komorowskiego, który cały czas jest urzędującym prezydentem, podejmowania konkretnych działań – mówiła poseł Małgorzata Sadurska – ocenia poseł Sadurska.

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski był pytany o to: za co młoda osoba ma kupić mieszkanie, jeśli po trzech latach szukania pracy znalazła taką, w której otrzymuje 2 tys. zł miesięcznie? W odpowiedzi prezydent stwierdził jedynie, że musi ona znaleźć inną pracę, a następnie wziąć kredyt.

Według GUS-u, na koniec 2014 r. poza Polską było 2 miliony 300 tysięcy naszych obywateli, którzy wyemigrowali od momentu wejścia naszego kraju do UE i otwarcia granic. Najliczniejszą grupę stanowią ludzie w wieku 25-34 lat – blisko 730 tysięcy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl