fot. PAP

Czy dojdzie do połączenia spółek węglowych z energetycznymi?

Górnicy i część posłów PiS apeluje o połączenie spółek węglowych z energetycznymi. Miałoby to zrewitalizować i usprawnić prace kopalni. O sprawie napisał jeden z dzienników.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rozważano połączenie największego producenta energii Polskiej Grupy Energetycznej z Kompanią Węglową. Dałoby to obopólne korzyści. Kompania miałaby zapewniony byt, natomiast PGE własny surowiec.

Sprawa jest o tyle pilna, ponieważ dziś wiele polskich kopalń jest nierentownych, a nad największym producentem tego surowca w Europie – Kompanią Węglową – zawisło widmo bankructwa.

Stanisław Kłysz, szef „Solidarności” w kopalni Brzeszcze powiedział, że od dłuższego czasu górnicy apelowali o głębokie zmiany w branży górniczej.

– Połączenie górnictwa z energetyką ma sens już od dawna. O tym mówimy nie od dzisiaj i nie tylko i wyłącznie w tej sytuacji, w jakiej się teraz znaleźliśmy jako górnictwo. Uważamy, że uczciwym i sprawiedliwym podziałem powinno być nie tylko dla tych, którzy gotowy produkt sprzedają, tzn. energię, ale również dla tych, którzy produkują źródło pochodzenia tej energii. Podkreślaliśmy dwa elementy. Jeden element to jest wstęp, który mówi o doraźnym rozwiązaniu sytuacji, bo Kompani Węglowej groziła upadłość. W podobnej sytuacji za chwilę znajdzie się Holding jak również Jastrzębska. Drugi element to rozwiązanie perspektywiczne, a więc jaka będzie jego rola w zabezpieczeniu energetycznym kraju – mówił Stanisław Kłysz.

Poseł Anna Sobecka skierowała do resortu gospodarki interpelację w tej sprawie. Jednak ministerstwo do tej pory nie odpowiedziało na pismo.

RIRM

 

drukuj