fot. PAP/Piotr Polak

Prezes PiS: Jest pewne, że osiągniemy dopłaty unijne na poziomie Niemiec

Jest pewne, że osiągniemy na wsi to, co jest najbardziej oczekiwane – będziemy mieć takie same dopłaty, jak np. w Niemczech, tą dobrą średnią europejską – powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński w radiowej Jedynce powiedział, że podczas rozmowy z Januszem Wojciechowskim zostało potwierdzone, że dopłaty dla polskich rolników zostaną zrównane.

Jest pewne to, że osiągniemy na wsi to, co jest najbardziej oczekiwane – czyli to, że będziemy mieć takie same dopłaty, jak np. w Niemczech, znaczy – tę dobrą średnią europejską, ok. 1,2 tys. zł za hektar” – powiedział Kaczyński.

Szef PiS przyznał, że jest to jeden z elementów polityki jego partii.

Tych elementów naszej polityki w stosunku do wsi jest znacznie więcej – choćby drogi, przywracanie państwa na prowincji, tu można też użyć tego szerszego pojęcia polskiej prowincji, nie tylko wsi, ale też mniejszych miast” – mówił Jarosław Kaczyński.

We wtorek odbyło się drugie wysłuchanie Wojciechowskiego w PE, który dostał zielone światło od koordynatorów grup politycznych komisji rolnictwa PE na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Otwiera mu to drogę do objęcia teki w Komisji, której przewodniczącą będzie Ursula von der Leyen.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że PiS czyni wszystko, aby wycofać negatywne zjawiska, które miały miejsce za poprzednich rządów.

I to wycofać z naddatkiem. Np. budowa dróg lokalnych na wielką skalę – dotąd w ogóle niespotykaną, to jest ten naddatek” – przekonywał lider obozu rządzącego.

Dopytywany o to, jak krytyczne głosy płynące z Polski wobec Janusza Wojciechowskiego są odbierane w UE wyraził nadzieję, że ze zdumieniem i niesmakiem.

Tak się zwykle nie postępuje, mówię tutaj o pewnej solidarności narodowej, także pomiędzy różnymi frakcjami politycznymi, chociaż dzisiaj są one bardziej skłócone niż były kiedyś” – powiedział Jarosław Kaczyński.

 

PAP

drukuj