fot. PAP/Tomasz Gzell

D. Tusk zażądał głosowania nad wotum zaufania dla rządu. Premier M. Morawiecki: Prawo i Sprawiedliwość ma większość w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość ma większość w Sejmie – mówi premier RP Mateusz Morawiecki w odpowiedzi na apel Donalda Tuska, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, który zażądał głosowania nad wotum zaufania dla rządu.

To samo głosowanie, ale wnioski po nim zupełnie inne po dwóch stronach polskiej sceny politycznej.

– Rząd utracił większość – powiedział Donald Tusk.

– Jestem przekonany, że większość parlamentarna jest – podkreślił szef polskiego rządu.

Przewodniczący PO próbuje wykorzystać potknięcie sejmowej większości w głosowaniu nad projektem ustawy o COVID-19, kiedy w klubie Prawa i Sprawiedliwości nie było dyscypliny. Propozycja partii o powszechnym testowaniu pracowników upadła.

– Oczekuję od Jarosława Kaczyńskiego, aby doprowadził na najbliższym posiedzeniu Sejmu do głosowania nad ponownym wotum zaufania dla premiera Morawieckiego – zaznaczył Donald Tusk.

Premier RP już sięgał po wotum zaufania. Przed negocjacjami w Brukseli, gdy chciał potwierdzić, jak mocny ma mandat w polskim Sejmie. Teraz jednak nie zamierza tego robić.

– Nie ma potrzeby kontynuować, czy powtarzać tego typu wniosku. Nie ma we mnie tego typu obaw. Pokazujemy to podczas bardzo licznych, zasadniczych głosowań, choćby głosowań w sprawie budżetu, że rząd Prawa i Sprawiedliwości cieszy się stabilną większością parlamentarną – powiedział Mateusz Morawiecki.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podnoszą, że Donald Tusk sam ma narzędzia, by przetestować większość, jaką dysponuje obóz władzy. Może sięgnąć po konstruktywne wotum nieufności wobec rządu i ogłosić się kandydatem na premiera. Dziś trudno przesądzać, czy przewodniczącego PO poparłaby, choćby cała opozycja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl