fot. PAP/Paweł Supernak

Senat: przyjęto nowelę ustawy o TK autorstwa PiS

Kilka godzin temu Senat przyjął – bez wprowadzania poprawek – nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nowelizacja trafi teraz do prezydenta. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Za nowelą głosowało 58 senatorów, przeciw było 28, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Senatorowie Platformy Obywatelskiej zarzucali w trakcie 9-godzinnej dyskusji m.in., że celem nowelizacji jest chęć forsowania przez PiS ustaw niezgodnych z konstytucją. Wskazywali także, że awantura o TK obniża pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał w trakcie dyskusji, że większość parlamentarna ma demokratyczny mandat do przeprowadzenia zmian.

– Chciałem podkreślić, droczy państwo: to jest oczywiście mój punkt widzenia, którego zapewne nie podzielacie. Uważam, iż demokracja daje prawo i mandat tym, którzy w tych demokratycznych wyborach uzyskają większość parlamentarną do takich zmian, które pozwolą skutecznie organizować swój program i zobowiązania wyborcze. I my dokładnie to robimy. Natomiast moja ocena tego, co mieliśmy okazję zaobserwować była taka, że praźródłem całej tej sytuacji, w której się znaleźliśmy, były wydarzenia z czerwca bieżącego roku z Sejmu, gdy nie kryjąc nawet intencji poseł sprawozdawca – poseł Kropiwnicki – powiedział, że PO przygotowuje zmiany w ustawie po to, by nie dopuścić do Trybunału Konstytucyjnego Prawa i Sprawiedliwości – mówił Zbigniew Ziobro.

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zaapelowało wczoraj do prezydenta o rozważenie wystąpienia do TK o zbadanie zgodności z konstytucją tej nowelizacji jeszcze przed jej podpisaniem.

RIRM

drukuj