Biednym rodzinom odbiera się dzieci

Posłowie skierowali do dalszych prac projekty PiS i SP, które mają chronić dzieci przed pochopnym odbieraniem ich z biologicznych rodzin z powodu biedy. 

W środę Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu dwa projekty nowelizacji Kodeksu rodzinnego, autorstwa PiS i Solidarnej Polski, które wprowadzają zakaz odbierania dzieci ze względu na złą sytuacje materialną rodziców. W obu propozycjach chodzi o to, by nie można było odbierać dzieci rodzicom tylko ze względu na ich złą sytuację finansową. W skali roku blisko 700 dzieci jest zabieranych z rodzin biologicznych z powodu biedy – wskazywała poseł Małgorzata Sadurska z Prawa i Sprawiedliwości.

Rodzinę należy wspierać i to wsparcie polega na pomocy ekonomicznej, socjalnej, wsparciu finansowym oraz pomocy w znalezieniu pracy. (…) Twórzmy nowe miejsca pracy, aby rodzice mieli zatrudnienie – powiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

PiS proponuje też, aby Kodeks rodzinny i opiekuńczy rozpoczynał się preambułą.

Preambułą, która brzmi: małżeństwo, rodzicielstwo i rodzina jako szczególne związki między ludźmi oparte na miłości, więzach krwi i wzajemnym poszanowaniu podlegają ochronie prawnej na zasadach określonych w niniejszym Kodeksie – zwróciła uwagę poseł Sadurska.

Nie może być tak, że dziecko jest karane za niemoc państwa ustawą o pieczy zastępczej – mówiła z sejmowej mównicy poseł Solidarnej Polski Beata Kempa.

Ustawa o pieczy zastępczej działa i mówi, że temu dziecku będzie lepiej w rodzinie zastępczej, bo może będzie miało lepsze spodenki, lepszą spódniczkę, może będzie miało lepsze przybory szkolne, lepszy obiad i kolację, ale nie będzie miało prawdziwej miłości – takiej, na jaką zasługuje w biologicznej rodzinie – zaznaczyła poseł Beata Kempa.

Dlatego Solidarna Polska chce, aby w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znalazł się artykuł 111 ze znaczkiem 1 który brzmi: „Nie pozabawia się, nie ogranicza się, ani nie zawiesza się władzy rodzicielskiej tylko ze względu na złą sytuacje materialną rodziny, w przypadku, gdy rodzice poprawnie wypełniają inne obowiązki rodzicielskie względem dziecka.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj