fot. PAP

Niepewna przyszłość KGHM

Spadek rentowności zakładów należących do spółki, plany redukcji zatrudnienia i bardzo niepewna przyszłość KGHM Polska Miedź S.A – to zdaniem posłów PiS konsekwencje wprowadzenia tzw. podatku miedziowego. Posłowie chcą, aby efektami wprowadzenia daniny zajęła się sejmowa komisja nadzwyczajna, a jej szczegółowe skutki przedstawił rząd.

Spółka KGHM Polska Miedź S.A., której udziałowcem jest Skarb Państwa jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra na świecie. Spółka przynosi ogromne zyski. Od 2012 roku rząd pobiera od spółki tzw. podatek miedziowy. Zdaniem posłów PiS ma on negatywny wpływ na działanie spółki.

– Tzw. podatek miedziowy przyniósł szereg negatywnych skutków, zarówno dla samego przedsiębiorstwa, jak i dla regionu, który w dużej mierze żyje z podatków płaconych przez spółkę KGHM Polska Miedź S.A. Wówczas premier Donald Tusk obiecał, że po dwóch latach obowiązywania tego podatku zostanie on poddany szczegółowej analizie, a Wysokiej Izbie zostanie przedstawiony raport o jego skutkach. 18 kwietnia tego roku mija ten czas, więc jako posłowie Komisji Skarbu Państwa powinniśmy zostać zapoznani z informacjami odnośnie konsekwencji wprowadzenia tego podatku – powiedział poseł Dawid Jackiewicz.

Dziennie spółka przekazuje do budżetu państwa około 5 milionów z podatku miedziowego. Zdaniem opozycji danina szkodzi spółce. Rentowność niektórych zakładów spadła o kilkanaście procent. Zarząd rozważa również redukcje zatrudnienia.

Zgodnie z ustawą wielkość podatku miedziowego zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Podatek może okazać się zabójczy dla spółki, jeśli dojdzie do załamania na światowych rynkach miedzi i srebra.

PiS chce powołania sejmowej komisji nadzwyczajnej, która miałaby wyjaśnić konsekwencje wprowadzenia podatku miedziowego dla KGHM Polska Miedź S.A. oraz szczegółowych informacji od rządu o skutkach wprowadzenia tego podatku.

 

 

 

TV Trwam News

drukuj