fot. PAP/Leszek Szymański

M. Warchoł: Przypomnę, że został wydany wyrok przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który kwestionuje status sędziego Izby Cywilnej

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, ocenił, że propozycja prezydenta RP w sprawie Sądu Najwyższego niczego nie rozwiązuje, ponadto może przyczynić się do pogłębienia chaosu i anarchii. 

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że składa do Sejmu projekt przewidujący likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Nowa Izba miałaby składać się z 11 sędziów. Prezydent miałby wybierać ich spośród 33 sędziów wybranych losowo ze wszystkich sędziów każdej izby Sądu Najwyższego.

W ocenie Marcina Warchoła, wiceministra sprawiedliwości, propozycje prezydenta RP niczego nie rozwiązują i idą w tym samym kierunku, co wcześniej. Polityk wyraził zrozumienie dla działań prezydenta Andrzeja Dudy, ale zaznaczył, że nie „zaspokoją one żądań Unii Europejskiej”.

– Po pierwsze, ten projekt nie dotyczy Krajowej Rady Sądownictwa, a to status tej Rady jest dziś kwestionowany przez Unię Europejską, TSUE i Komisję Europejską. W ich wyborze biorą udział demokratycznie wybrani posłowie i to nie podoba się UE. Po drugie, wydaje się, że ten projekt nie zaspokoi oczekiwań UE, dlatego że nie dotyczy pozostałych izb Sądu Najwyższego. Przypomnę, że dziś został wydany wyrok przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który kwestionuje status sędziego Izby Cywilnej. W jego świetle Małgorzata Manowska, I Prezes Sądu Najwyższego, nie jest sędzią – powiedział Marcin Warchoł.

Wiceszef resortu sprawiedliwości ocenił, że projekt prezydencki „może przyczynić się do wprowadzenia stanu chaosu, anarchii i spowolnienia rozpatrywania spraw sądowych zwykłych ludzi”.

Wicemin. Marcin Warchoł podkreślił, że bardzo niedobrą rzeczą byłoby, gdyby propozycje prezydenta oznaczały politykę białej flagi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl