fot. PAP/EPA

PiS: Polska powinna odwołać się od wyroku ETPC

Polska powinna odwołać się od czwartkowego wyroku Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA; sprawa musi zostać rozwiązana w sposób odpowiedzialny – uważają politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła m.in. zakaz tortur i nieludzkiego traktowania, a polskie śledztwo jest nieefektywne; chodzi o skargi złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali – za przyzwoleniem polskich władz – osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA miała ich torturować.
Krzysztof Szczerski (PiS) z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych uważa, że „najważniejsze jest, by sprawa została rozwiązana w sposób odpowiedzialny”.

W wyniku zwodzenia takich osób jak prezydent Aleksander Kwaśniewski czy premier Leszek Miller i w wyniku opieszałości prokuratury sprawa wypłynęła poza Polskę, co już jest dla naszego kraju niekorzystne i stanowi zagrożenie nie tylko wizerunkowe, ale i bezpieczeństwa Polski – ocenił poseł Szczerski.

Zaznaczył też, że Polska była „częścią koalicji antyterrorystycznej” i w ramach tej koalicji „miała swoje obowiązki”.

Za walkę z terroryzmem nie ma co się wstydzić i nie to nas obciąża, ale jeśli dochodziło do tego, co wykazuje w swoim orzeczeniu Trybunał, to osoby, które sprawowały wówczas w Polsce władzę powinny jasno wytłumaczyć obywatelom swoją politykę – powiedział poseł Szczerski.

Orzeczenie siedmioosobowego składu ETPC jest nieprawomocne; można się od niego odwołać do Wielkiej Izby ETPC.

ETPC orzekł, że Polska ma zapłacić obu skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (a dodatkowo al-Nashiriemu 30 tys. euro zwrotu kosztów), ponieważ w ich przypadku naruszona została Europejska Konwencja Praw Człowieka.

PAP/RIRM

 

drukuj