fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki: Gdy w cała Europa notuje rekordowe bezrobocie, u nas wzrósł poziom zatrudnienia

Podczas gdy w całej Europie notuje się rekordowe wzrosty bezrobocia – u nas pod koniec roku 2020 wzrósł poziom zatrudnienia. Ten trudny czas przechodzimy dużo lepiej niż pozostałe państwa Unii Europejskiej – napisał premier Mateusz Morawiecki.

W popołudniowym wpisie szef rządu podkreślił, że „Polska gospodarka nie przestaje pozytywnie zaskakiwać zagranicznych analityków”.

„Właśnie napłynęły nowe dane Eurostatu” – poinformował Mateusz Morawiecki.

„Podczas gdy w całej Europie notuje się rekordowe wzrosty bezrobocia – u nas pod koniec roku 2020 wzrósł poziom zatrudnienia. Ten trudny czas przechodzimy dużo lepiej niż pozostałe państwa UE” – podkreślił premier RP.

„Siła polskiej solidarności, współpraca pracodawców i pracowników oraz szeroko zakrojone programy pomocy publicznej – Tarcze Antykryzysowe Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., kredyty i gwarancje BGK – wspieramy rozwój firm, polityka fiskalna Narodowy Bank Polski oraz rządowe programy inwestycji lokalnych, połączone z pomocą Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przyciąganie kolejnych inwestorów zagranicznych, zwłaszcza z obszaru nowych technologii – to nasza odpowiedź na kryzys. Jak widać – skuteczna” – wyliczał Mateusz Morawiecki.

Poinformował, że „na pomoc przeznaczyliśmy już ponad 204 miliardy złotych”. Jak napisał premier, „sytuacja ekonomiczna na całym świecie jest trudna, ale wciąż pracujemy nad kolejnymi planami wsparcia i będziemy reagować stosownie do okoliczności”.

„Wszystko po to, żeby po zrealizowaniu założeń Narodowego Programu Szczepień Polska jak najszybciej wróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu” – podkreślił.

Polska odnotowała największy wzrost zatrudnienia spośród krajów Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2020 roku w ujęciu rok do roku. W porównaniu z danymi za czwarty kwartał 2019 r. w Polsce odsetek osób zatrudnionych wzrósł w tym okresie o 0,8 punktu procentowego.

Wzrost zanotował też Luksemburg – o 0,6 pkt proc. Pozostałe kraje członkowskie, z wyjątkiem Holandii, w której zatrudnienie rok do roku pozostało stabilne, zanotowały spadki zatrudnienia.

Eurostat podał, że rynek pracy w całej UE nieznacznie się poprawił w czwartym kwartale 2020 r. w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 roku.

W UE wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata wyniósł 72,6 proc. w czwartym kwartale 2020 r., co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku.

PAP

drukuj