PAP/Maciej Kulczyński

Premier M. Morawiecki: Zatrzymanie samolotu z R. Pratasiewiczem na pokładzie to akt państwowego terroryzmu ze strony Białorusi

Zatrzymanie samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie to akt państwowego terroryzmu ze strony Białorusi – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że dziś na Radzie Europejskiej zaproponuje, by wszystkie loty na linii UE-Białoruś zostały wstrzymane do czasu m.in. uwolnienia dziennikarza.

– Zaproponuję, żeby ten człowiek został uwolniony, żeby uwolnieni zostali cały czas niesłusznie przetrzymywani Polacy, którzy są lojalnymi obywatelami Białorusi i jednocześnie dbają o kulturę polską, i tylko dlatego zostali aresztowani. Z całą pewnością będę postulował daleko idące sankcje wobec Białorusi, żeby skończyły się te bezprawne akcje, można powiedzieć terroryzmu, wobec niewinnych ludzi – zapowiedział premier.

Wczoraj, pod pretekstem zagrożenia bombowego, Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna.

Doszło wówczas do zatrzymania lecącego w nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który żyje na emigracji. Jeden z autorów opozycyjnego kanału, którego działanie władze uznały za ekstremizm, poszukiwany był listem gończym przez białoruskie organy ścigania.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał dziś z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Potępił państwowy terroryzm władz Białorusi i zapewnił o determinacji Polski w sprawie uwolnienia Ramana Pratasiewicza.

Z kolei dzisiaj przez dwie godziny na mińskim lotnisku wstrzymywano wylot samolotu linii Lufthansa do Frankurtu. Port lotniczy przekazał, że otrzymał maila o „zamiarze dokonania aktu terrorystycznego”. Groźby te nie potwierdziły się i o godz. 15.22 czasu polskiego maszyna odleciała do Frankfurtu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl