fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak: W ostatnich latach mamy do czynienia z renesansem branży rzemieślniczej. Wpływa na to wzrost zamożności społeczeństwa

W ostatnich latach mamy do czynienia z renesansem branży rzemieślniczej. Rzemiosła wysokojakościowego. Jest to związane głównie ze wzrostem zamożności społeczeństwa, które woli kupować produkty rzemieślnicze, a nie tzw. „taśmowe” – ocenił Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Cezary Kaźmierczak powiedział, że branża rzemieślnicza była bardzo ważna w czasie PRL-u.

– W PRL-u branża rzemieślnicza była oazą wolności. (…) Pod koniec PRL-u rzemiosło się zdemoralizowało, bo cokolwiek by nie wyprodukowali, to od razu mogli sprzedać. Takie były niedobory rynkowe, a gospodarka komunistyczna nie wyrabiała z zapotrzebowaniem społeczeństwa na podstawowe produkty. Później rzemiosło zaczęło upadać, bo nie było w stanie wytrzymać konkurencji ze strony gospodarki rynkowej – podkreślił.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazał, że na obecną sytuację branży rzemieślniczej wpływa wzrost zamożności społeczeństwa.

– W ostatnich latach mamy do czynienia z renesansem branży rzemieślniczej. Rzemiosła wysokojakościowego. Jest to związane głównie ze wzrostem zamożności społeczeństwa, które woli kupować produkty rzemieślnicze, a nie tzw. „taśmowe” – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

– Zaczyna pojawiać się więcej zakładów szewskich. Jest coraz więcej krawców, którzy szyją nam odzież. Jest to wyraźny trend. Widać, że ta branża się rozwija. Dziś ma już inny charakter. Nie są to rzemieślnicy, którzy sprzedają „na cenę”, czyli są tańsi od rynku, od większych marketów, ale są drożsi, a ich produkty są ekskluzywne – dodał.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Polski Inkubator Rzemiosła, który ma wesprzeć branżę rzemieślniczą.

– Bardzo dobrze, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii dostrzegło tę niszę i zaczyna wspierać rozwój rzemiosła, aby ten postępujący trend znacznie się umocnił. Oczywiście nie wróci to rzemiosło do takich rozmiarów jak dawnej, ale z całą pewnością jest szansa, że produkty rzemieślnicze w żywności i ubraniach wrócą do łask. Mam nadzieję, że projekt, który otrzymała minister Olga Semeniuk, odniesie sukces – zaznaczył Cezary Kaźmierczak.

– Opiniowaliśmy projekt Polski Inkubator Rzemiosła i zaopiniowaliśmy go pozytywnie. Mamy nadzieję, że pomoc rządu pozwoli wielu rzemieślnikom rozwinąć skrzydła. Jeżeli dostaną wsparcie od podatnika, to będzie to korzystne zarówno dla nich, jak i dla społeczeństwa. Rzemieślnicy są trwałym elementem naszej kultury, szczególnie w zakresie rzemiosła żywnościowego – podkreślił gość Radia Maryja.

https://twitter.com/MRPiT_GOV_PL/status/1396805497265737728

Całą rozmowę z Cezarym Kaźmierczakiem można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl