[TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak o Konstytucji Biznesu: To krok w dobrym kierunku

Polakom trudno konkurować z Zachodem pod względem kapitału, ale „chcemy konkurować jakością prawa i to jest krok w dobrym kierunku – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja Cezary Kaźmierczak. Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wypowiadał się nt. Konstytucji Biznesu.   

Dziś, po niespełna roku od ogłoszenia koncepcji Konstytucji Biznesu, dokument przyjął rząd Beaty Szydło. Gość Radia Maryja Cezary Kaźmierczak podkreślił, że Konstytucja Biznesu to długo oczekiwana ustawa. Bardzo dobrze, że trafiła pod obrady rządu i będzie procedowana – zaznaczył. Jak dodał, „najważniejszą rzeczą z punktu widzenia przedsiębiorców jest, że ustawa (…) wzmacniająca ich pozycję w stosunku do administracji”.

– Wzmacnia (…) poprzez przeniesienie szeregu zasad konstytucyjnych na poziom ustawy. W Polsce trudno było się powoływać w urzędach skarbowych czy innych bezpośrednio na konstytucję. Teraz znajdujemy tego typu oparcie, że te zasady zostały przeniesione na poziom ustawowy i można bezpośrednio się do nich odwoływać, również przed sądami – tłumaczył Cezary Kaźmierczak.

Jak dodał, Polakom trudno konkurować z Zachodem, ponieważ nie dysponują tak dużym kapitałem, ale „chcemy konkurować, z całą pewnością, jakością prawa, i to jest krok w dobrym kierunku”.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił też uwagę, że mimo blisko 30 lat niepodległości, w naszym narodzie utrwaliła się pewna, pochodząca jeszcze z poprzedniego systemu, nieufność pomiędzy przedsiębiorcami a państwem.

– Należy budować zaufanie „i bez wątpienia te akty prawne, które w tej chwili będą procedowane, temu służą. Służą też w kierunku budowy tego kapitału społecznego, bo jest to już ostatnia taka tania rezerwa, którą mamy, żeby rozwijać nasz kraj – powiedział prezes Cezary Kaźmierczak.

W audycji poruszono także temat zawartej w Konstytucji Biznesu zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy i przyjaznej interpretacji przepisów. Prezes Kaźmierczak przyznał, że „niestety, w Polsce powiatowej dalej jeszcze się od czasu do czasu zdarza” odbierać sygnały o „dzikiej działalności urzędników wobec przedsiębiorców”. Mam nadzieję, że pakiet Konstytucji Biznesu będzie tarczą, „przed którą przedsiębiorcy będą się mogli chronić” – dodał.

Pytany o to, co dla przedsiębiorców stanowiło największy problem, gość „Aktualności dnia” wskazał, że była nim „sprawa pewności prawa, szczególnie działalność Ministerstwa Finansów w poprzednich kadencjach”.

­- Za rządów Platformy (Obywatelskiej – red.) to była nagła, niespodziewana zmiana interpretacji przepisu podatkowego bez zmiany prawa i windykacja grupy przedsiębiorców na pięć lat wstecz z odsetkami. Takie próby były podejmowane np. w stosunku do tych (…), którzy montują szafy, czy do ludzi, którzy sprowadzali samochody z zagranicy. To było bardzo uciążliwe i podkopywało jakiekolwiek zaufanie do państwa – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Stworzenie Konstytucji Biznesu zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas swego zeszłorocznego wystąpienia na „Kongresie 509” w Rzeszowie. Dokument – pakiet pięciu projektów – dotyczy ustaw zmieniających prawo gospodarcze.

Całą wypowiedź Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z „Aktualności dnia”, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl