W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie ws. Konstytucji Biznesu

Posłowie głosować dziś będą m.in. w sprawie Konstytucji Biznesu. Jest to pakiet ustaw, które mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wczoraj odbyło się drugie czytanie proponowanych zmian.

Konstytucja Biznesu ma umocnić pozycje przedsiębiorców.

– Najważniejsze uregulowania to: wprowadzenie zasady „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasada przyjaznej interpretacji przepisów – wskazał Dariusz Starzycki z komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji.

Proponowane zapisy przewidują brak konieczności rejestracji działalności gospodarczej przy dochodach nieprzekraczających 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Początkujący przedsiębiorcy mają być zwolnieni przez sześć miesięcy ze składek na ubezpieczenie społeczne. Sprawy urzędowe będzie można załatwiać za pomocą telefonu lub poczty elektronicznej. To jednak nie jedyne zmiany.

– Zlikwidowany ma być np. numer REGON, który jest anachronizmem, do niczego dzisiaj nie służy. Przedsiębiorcy są przecież identyfikowani na podstawie (…) NIP – mówił ekonomista dr Marian Szołucha. 

Przedsiębiorcy będą też mogli liczyć na pomoc w interpretacji przepisów. Instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie opiniować projekty prawne dla małych i średnich firm oraz interweniować w przypadku naruszania praw przedsiębiorców. Osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych określi zasady tworzenia oddziałów i przedstawicielstw w Polsce. Część nowych przepisów może wejść w życie jeszcze w marcu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl