Kontynuacja prac nad projektem ustawy medialnej autorstwa PiS-u

Dziś w Sejmie sprawozdanie z prac nad ustawą przedstawią połączone komisje; ds. Energii i Skarbu Państwa, oraz Kultury i Środków Przekazu. Przed południem poparły one projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Z kolei w nocy odbyła się debata nad zmianami w ustawie.

Opozycja zarzucała, że projekt jest bublem i wnioskowała o jego odrzucenie – Sejm nie przychylił się do tego wniosku.

W falę krytyki włączył się też prezes TVP Janusz Daszczyński, który zaapelował o nieprzyjmowanie projektu noweli ustawy. W liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skrytykował m.in. pomysł skrócenia kadencji obecnych władz mediów, czy zniesienie konkursowego trybu ich wyłaniania.

Witold Kołodziejski, wiceminister cyfryzacji podkreśla, że ustawa ma naprawić media publiczne w Polsce, które mają służyć obywatelom, a nie władzy.

To, że kuleją, nie są publiczne, są stronnicze, są zaangażowane politycznie to nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać. Nawet czytelników Gazety Wyborczej. Taka zmiana jest więc potrzebna. Była zapowiadana przez Prawo i Sprawiedliwość już w kampanii wyborczej, więc nie jest to nic nowego. Wyobrażam sobie wrzawę medialną, która w tej chwili się rozpęta – zamach na media publiczne – ale do tego już jesteśmy przyzwyczajeni. Chodzi o dwa etapy; przygotowanie spółek do całej reformy – by dostosować te spółki do przekazania do mediów narodowych. Potrzebne jest przygotowanie zarządów przejściowych, które będą taką rolę pełniły i takiej roli się podejmą. Jest to sprawa techniczna, ale oczywiście wymaga zmiany zarządu – wskazuje Witold Kołodziejski.

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych z dniem ogłoszenia noweli w Dzienniku Ustaw.

Według nowych przepisów, członków zarządów i rad nadzorczych będzie powoływał minister skarbu państwa.

Projektowana nowelizacja Prawa i Sprawiedliwości, stanowi pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych.

RIRM

drukuj