fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków

Sejm – nowelizując ustawę o systemie oświaty – zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków.

Zdecydowano, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę dopiero w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 269 posłów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15; 156 z PO i Nowoczesnej było przeciw, a 17 osób, głównie z PSL, wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Jeszcze przed głosowaniem poseł PiS-u Marzena Machałek mówiła, że ta nowelizacja porządkuje bałagan i wycofuje pseudoreformę stworzoną przez poprzedni rząd.

– Jest pozytywną odpowiedzią na oczekiwania rodziców, którzy prowadzili dramatyczną walkę o dobro swoich dzieci, o dobro polskiej edukacji. Tą nowelizacją przywracamy wiarę Polakom, że mogą decydować o kształcie polskiej szkoły i mieć wpływ na edukację własnych dzieci. Ta nowelizacja zawiera dwa aspekty: z jednej strony daje wolność – czyli przywracamy obowiązek szkolny dla dzieci siedmioletnich, z drugiej strony pozostawiamy decyzji rodziców, czy posłać sześcioletnie dziecko do szkoły. Zwiększamy kompetencje kuratora i zwiększamy nadzór państwa nad edukacją – powiedziała Marzena Machałek.

Przywrócenie rodzicom prawa wyboru, czy dziecko rozpoczyna naukę w szkole w wieku sześciu czy siedmiu lat, zapowiedziała premier Beata Szydło w swoim sejmowym expose.

Zaznaczyła wówczas, że odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków będzie przeprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządu.

 

RIRM

drukuj