fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy o finansowaniu trzynastej emerytury z Funduszu Solidarnościowego

Ustawa o finansowaniu trzynastej emerytury z Funduszu Solidarnościowego trafi do podpisu prezydenta. Sejm odrzucił główną poprawkę Senatu. Posłowie poparli natomiast poprawki o charakterze legislacyjnym.

Senat chciał, aby pieniądze ze źródeł dotąd zasilających fundusz były przeznaczane wyłącznie na osoby niepełnosprawne. Ten zapis odrzuciła sejmowa większość.

Głosowanie w izbie niższej parlamentu poprzedziła ożywiona dyskusja. Politycy Koalicji Obywatelskiej podnosili, że PiS pozbawia osoby niepełnosprawne szansy na lepsze życie. Zarzuty odpierała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

– Dobrze byłoby, gdybyśmy operowali faktami i rzeczywiście to rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy pokazał, że tworzy szeroką koalicję na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych. Rok 2015 – wasz rząd przekazał na rzecz niepełnosprawnych 34 miliardy złotych, my dzisiaj dajemy 44 miliardy złotych. To są nowe programy, nowe działania. Stańmy w prawdzie, tworząc koalicję na rzecz wsparcia osób niepełnosprawnych – mówiła Marlena Maląg.

Pieniądze z Funduszu Solidarnościowego będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów. Z tych środków będzie wypłacany także zasiłek pogrzebowy. Rząd zwiększa również finansowanie funduszu.

RIRM

drukuj