fot. Monika Bilska

Tatry: Wiatr wiał z prędkością do 176 km/h; interwencje straży

Prędkość do 176 km na godzinę osiągał wiatr halny wiejący w nocy z piątku na sobotę w Tatrach – powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Strażacy z Zakopanego zanotowali niemal 50 zdarzeń, głównie związanych z powalonymi drzewami.

„Najpoważniejszym zdarzeniem minionej nocy była powalona pod naporem wiatru ponad 20-metrowa świąteczna choinka, na Krupówkach” – powiedział dyżurny zakopiańskiej straży pożarnej.

Choinka spadła na przechodniów. Dwie kobiety zostały ranne, w tym jedna ciężko. Z otwartym złamaniem nogi trafiła do zakopiańskiego szpitala. Poszkodowana to 60-letnia turystka z Węgier.

Najwięcej interwencji związanych z powalonymi drzewami strażacy zanotowali w Zakopanem. Drzewa zablokowały między innymi drogę Oswalda Balzera, prowadzącą w kierunku Morskiego Oka. Wiatr uszkodził też w niewielkim stopniu poszycia dachu na dwóch budynkach. Łącznie minionej doby zakopiańscy strażacy zanotowali 48 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Zgodnie z zapowiedziami wiatr ustał około godz. 5.00.

Według prognoz halny przyniesie zmiany pogody. W poniedziałek w Zakopanem ma padać śnieg.

PAP

drukuj