Marek Kuchciński pozostaje na stanowisku Marszałka Sejmu

Sejm odrzucił w poniedziałek wniosek PO o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka.Za odwołaniem Kuchcińskiego opowiedziało się 169 posłów, przeciw było 234, wstrzymało się 28 posłów. Większość bezwzględna konieczna do pozbawienia Kuchcińskiego funkcji marszałka wynosiła 216 głosów.

Platforma wskazywała na rzekome niewłaściwe zachowanie marszałka Kuchcińskiego podczas obrad Sejmu m.in. w czasie głosowania nad poprawkami Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Marszałek podkreślał wówczas wielokrotnie, że posłowie opozycji zabierają głos w niewłaściwym trybie i utrudniają prowadzenie obrad.

Podczas dzisiejszej debaty w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział m.in. że PO nie ma moralnego prawa, by zgłaszać wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Przypominał sytuacje, w których Platforma łamała regulamin Sejmu i prawa poselskie.

– W pierwszym rzędzie przez dwie kadencje siedział pan poseł Niesiołowski i nieustannie bezkarnie obrażał przedstawicieli opozycji, którzy przemawiali z tego miejsca. To obrażanie było częścią socjotechniki dyfamacji, dyskredytacji opozycji w opinii publicznej, pokazywanie, że jest niepełnoprawna, że w gruncie rzeczy nie powinna istnieć. Nazwisko posła Niesiołowskiego nie jest tutaj jedyne. W Platformie Obywatelskiej, a później wraz z PO, działał niejaki Palikot. To, co miało miejsce w związku z jego działalnością, przechodziło wszelkie granice już nie tylko kultury politycznej, którą niszczyliście, ale także łamało wszelkie reguły kultury polskiej – podkreślał prezes PiS.

Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka.

Klub PO zaproponował na nowego marszałka posła Rafała Grupińskiego. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl