fot. PAP/Leszek Szymański

Projekt zmian w opłatach abonamentowych radia i telewizji w Sejmie

W Sejmie w czwartek odbyły się pierwsze czytania projektów dotyczących zmian w opłatach abonamentowych. Pierwszy z nich, rządowy przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji. Drugi – autorstwa PSL – przewiduje rezygnację z poboru tej opłaty i finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przedstawiając projekt rządowy mówił, że jego celem jest poprawa skuteczności poboru opłat abonamentowych.

– Ustawa nie wprowadza jakichkolwiek nowych opłat dla jakichkolwiek grupy obywateli. Tak jak ma to miejsce w chwili obecnej do zarejestrowania odbiorników oraz uiszczenia opłaty abonamentowych zobowiązany jest i będzie każdy posiadacz odbiornika radiowego lub telewizyjnego, który gotowy jest do odbioru emisji. Projektowana regulacja ma służyć jedynie zagwarantowaniu bardziej adekwatnego, stabilnego i niezależnego finansowania zadań mediów publicznych, tak aby mogły być one realizowane bez ulegania presji komercyjnej – powiedział w Sejmie prof. Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska ma największy w Europie ubytek w poborze abonamentu. W krajach europejskich wynosi kilka proc.; w Polsce 50 – 70 proc.

Zgodnie z rządowym projektem w proces rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników zostaną włączeni dostawcy telewizji płatnej. Czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

RIRM

drukuj