Głosowanie nad poprawkami do projektu nowelizacji Prawa łowieckiego

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie nad poprawkami zgłoszonymi do projektu nowelizacji Prawa łowieckiego.

Podczas II czytania Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało, by  w ustawie znalazły się przepisy dotyczące m.in. zakazu wykorzystywania żywych zwierząt w szkoleniu psów myśliwskich. Ta poprawka uzyskała pozytywną rekomendację połączonych komisji: rolnictwa i środowiska.

Z kolei propozycja zwiększenia odległości polowania od zabudowań mieszkalnych ze 150 do 250 m i zakaz udziału w polowaniach nieletnich zostały odrzucone.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił, że ustawa jest efektem wypracowanego kompromisu między różnymi środowiskami.

– Prawo łowieckie jest prawem, które próbuje pogodzić ogień z wodą, co jest bardzo trudne. To znaczy, próbuje pogodzić interesy myśliwych, ale też interesy rolników, którzy domagają się większej kontroli nad Polskim Związkiem Łowieckim, aby zlikwidować to funkcjonujące niejako państwo w państwie. Rzeczywiście jest tak, że prawdopodobnie ta ustawa jako długotrwale wypracowywany kompromis nie będzie formą uszczęśliwienia żadnej ze stron i chyba na tym polega kompromis – mówił Henryk Kowalczyk.

Nowe przepisy zakładają także zwiększenie nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. To właśnie te regulacje budzą kontrowersje. Zdaniem myśliwych, naruszy to samorządność związku.

Rządowy projekt noweli jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wskazał na niedostateczną ochronę praw właścicielskich w obowiązujących przepisach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl