W przyszłym tygodniu kolejne przesłuchania przed komisją śledczą ds. Amber Gold

Sejmowa komisja śledcza zaplanowała na przyszły tydzień przesłuchania w trybie jawnym. Zeznania złożyć ma dwóch byłych szefów gdańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz dwóch prokuratorów z Gdańska pracujących przy sprawie Amber Gold – poinformował PAP wiceszef komisji Jarosław Krajewski.

Jarosław Krajewski podał, że najbliższe posiedzenie komisji śledczej zaplanowano na wtorek 13 marca. Zeznania złożyć mają wtedy b. zastępca dyrektora gdańskiej delegatury ABW Jarosław Dąbrowski oraz jej były szef Adam Gruszka.

Z kolei w środę 14 marca – jak dodał wiceszef komisji – zeznania złożyć ma prokurator gdańskiej prokuratury okręgowej Anna Gurska oraz b. zastępca Prokuratora Okręgowego w Gdańsku Ryszard Paszkiewicz.

Jarosław Krajewski poinformował, że podczas przesłuchań komisja będzie chciała poruszyć m.in. kwestie relacji między ABW a prokuraturą. Jak wskazał, komisja chce wyjaśnić, kto polecił funkcjonariuszom Agencji, by nie zajmowali się wątkami pobocznymi sprawy Amber Gold.

Przed tygodniem jeden z b. funkcjonariuszy ABW, zeznając przed komisją śledczą, mówił, że prowadząc sprawę Amber Gold został poinformowany, iż postępowanie dotyczące syna b. premiera Donalda Tuska, Michała, który współpracował z liniami OLT Express, jest wyłączone z postępowania głównego i prowadzi je prokuratura.

„Dostałem wprost polecenie, że prokuratura sobie nie życzy, by w tym zakresie prowadzić jakiekolwiek czynności operacyjne i zostało mi powiedziane, że jeśli będziemy się tym zajmować, dostaniemy zarzuty za utrudnianie śledztwa. Zrozumiałem, że takie jest stanowisko prokuratury” – mówił świadek.

Zaznaczył, że nie pamięta, czy w tym poleceniu padła nazwa linii lotniczych i nazwisko syna premiera.

„Natomiast było to w kontekście odrębnych postępowań prowadzonych przez prokuraturę. Wówczas wiedzieliśmy, że postępowanie OLT Express i postępowanie dotyczące Michała Tuska jest prowadzone przez prokuraturę w odrębnym postępowaniu” – dodał b. funkcjonariusz ABW.

Celem powołanej w lipcu 2016 r. komisji śledczej jest zbadanie i ocenienie prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Do zadań komisji należy też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw – w szczególności szefowie ABW i CBA – oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni. Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane ws. Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 r. spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express upadłość ogłosiły pod koniec lipca 2012 roku. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 milionów złotych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl