fot. PAP/Rafał Guz

Komisja śledcza przesłuchuje szefa PO Grzegorza Schetynę

Przew. PO Grzegorz Schetyna, który zeznaje dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT, stwierdził, że jego przesłuchanie to polityczny i przedwyborczy spektakl. 

Grzegorz Schetyna urząd wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji pełnił w latach 2007-2009. Z rządu Donalda Tuska odszedł po wybuchu tzw. afery hazardowej.

Już na początku przesłuchania polityk stwierdził, że nie ma szerokiej wiedzy nt. luki VAT. Jak zaznaczył, jego przesłuchanie nie ma na celu wyjaśnienia przyczyn problemu, a stanowi jedynie element walki politycznej.

Świadek uderzył też w Prawo i Sprawiedliwość wskazując, że w okresie rządów PO-PSL partia ta nie chciała współpracować na rzecz walki z wyłudzeniami VAT.

Wiceprzewodniczący komisji poseł Kazimierz Smoliński zaznaczył, że Grzegorz Schetyna powinien mieć szeroką wiedzą nt. problematyki wyłudzeń podatkowych.

– Niewątpliwie były wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący służby, policję, Centralne Biuro Śledcze powinien mieć dużą wiedzę w zakresie mechanizmu wyłudzenia podatku VAT tym bardziej, że CBŚ taką informację przekazało w 2008 roku. Ja i komisja chcielibyśmy wiedzieć, co z tą wiedzą zrobił pan premier Schetyna, i jakie podjął działania – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

Komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj