Podkarpackie: funkcjonariusze CBŚP i KAS rozbili grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z Podkarpacia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała podatek VAT. Zatrzymano siedem osób. Skarb Państwa mógł na działalności grupy stracić co najmniej 15 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz, osoby podejrzane o udział w grupie zostały zatrzymane na terenie województwa podkarpackiego i mazowieckiego.

„Tam też przeszukano kilkadziesiąt miejsc, zabezpieczając przy tym dokumentację finansowo-księgową oraz elektroniczne nośniki pamięci” – dodała.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy poprzez kontrolowane przez siebie podmioty gospodarcze w latach 2014-2017 pozorowali obrót towarem, głównie obuwiem, odzieżą oraz materiałami pirotechnicznymi.

Jak zaznaczyła rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie st. rachm. Edyta Chabowska, zakup towaru na terenie kraju dokumentowany był fikcyjnymi fakturami.

„Następnie po <<przepuszczeniu>> przez kolejne podmioty towar według dokumentów miał opuszczać terytorium Unii Europejskiej w procedurze eksportu z zastosowaniem zerowej stawki VAT. Następnie podmioty działające w grupie zwracały się o zwrot podatku, który nie został zapłacony na wcześniejszych etapach obrotu” – wyjaśniła Edyta Chabowska.

Skarb Państwa w związku z tym procederem mógł stracić co najmniej 15 mln zł. W podmiotach objętych śledztwem wszczęte zostało kilkadziesiąt kontroli celno–skarbowych.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krośnie (Podkarpackie). Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy w Krośnie zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy. Pozostałe cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju i poręczeniem majątkowym w łącznej kwocie 140 tys. zł.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie na łączną kwotę 425 tys. zł.

Jak podkreślają śledczy, sprawa wciąż jest rozwojowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl