Zerowy VAT na żywność tylko do stycznia?

1 stycznia przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na produkty spożywcze. Politycy Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy zakładający przedłużenie zerowego podatku VAT na żywność. Miałby on funkcjonować do końca czerwca przyszłego roku.

Z końcem roku przestaje obowiązywać jedna z tarcz antyinflacyjnych – zero procentowy VAT na żywność, a to oznacza możliwość wzrostu cen produktów spożywczych.

– Jak ceny będą szły w górę, to będzie gorzej. Wiadomo – powiedziała mieszkanka Polski.

– Podejrzewam, że jakieś podwyżki będą przewidywane – dodała Polka.

Aby uniknąć wzrostu cen żywności, premier Mateusz Morawiecki przedstawił rozwiązanie przygotowane przez obecny rząd.

Przedłużenie tego, co zrobił rząd PiS, czyli przedłużenie zerowanego VAT na żywność. To także ulży portfelom seniorów, portfelom polskich rodzin – podkreślił polityk.

Zerowa stawka VAT na żywność nie została uwzględniona w obecnym projekcie budżetu państwa, dlatego posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do laski marszałkowskiej projekt ustawy przedłużający zerową stawkę na żywność do końca czerwca przyszłego roku. Taką zmianę można byłoby przeprowadzić rozporządzeniem ministra finansów, jak to dotychczas robił rząd. Jednak – jak przyznał poseł Artur Soboń – zdecydowano się na mocniejszy akt prawny.

– Chcemy mieć gwarancję, że rząd, który powstanie, nie wycofa się z tego korzystnego dla Polaków rozwiązania – dodał.

Na żywność przeznaczamy średnio 27 proc. naszego budżetu. Przywrócenie 5 procentowej podstawowej stawki VAT to w ciągu roku większe wydatki o setki złotych.

Zerowa stawka, o ile jest oszczędnością dla obywateli, jest utratą wpływów dla budżetu państwa – zauważył Tomasz Kopyściański, ekonomista.

– Pamiętajmy, że tylko w tym roku szacunkowo koszt dla budżetu państwa to około 11 mld złotych (…). Biorąc pod uwagę inne potrzeby wydatkowania z budżetu państwa, prędzej czy później będziemy musieli przywrócić podstawową stawkę VAT – wyjaśnił ekspert.

Poseł Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Domański, który w rządzie Donalda Tuska ma zostać ministrem finansów, nie chce przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność.

– Jestem na stanowisku, że VAT powinien wrócić do 5 procent. Polski system podatkowy jest oparty w dużej mierze na podatku VAT – powiedział Andrzej Domański w Radiu ZET.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości liczą, że nowy marszałek Sejmu szybko podda pod głosowanie ustawę przedłużającą obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl