fot. PAP/Rafał Guz

Prokuratura przekazała szpitalom i policji sprzęt odebrany przestępcom

Zachodniopomorska prokuratura przekazała czterem szpitalom i policji sprzęt o wartości ponad 3 mln zł odebrany mafii VAT-owskiej – poinformował prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak dodał, sprzęt ten ma pomóc w walce z COVID-19.

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że chodzi m.in. o samochody, sprzęt elektroniczny, w tym AGD i komputery oraz zabawki. Jak wskazała prokuratura, „sprzęt ten będzie służył jako wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, a pojazdy pomogą policji w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego”. Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej minister Ziobro, wszystkie te przedmioty zostały zabezpieczone w ramach dużego śledztwa wymierzonego w mafię VAT-owską.

„Ta sprawa pokazuje natychmiastową reakcję prokuratury w związku z zatrzymaniem przedmiotów, które mogą być wykorzystywane do szeroko rozumianej walki z COVID-19, bądź nieść też pomoc placówkom ochrony zdrowia i jednostkom Policji” – powiedział Ziobro.

Dodał, że sprawa ta pokazuje też, że prokuratura pomimo przeszkód związanych z covidem „bardzo efektywnie i z dużym sukcesem jest w stanie prowadzić śledztwa wymierzone w najbardziej groźne dla skarbu państwa grupy przestępcze”.

Minister podkreślił też, że przekazanie zabezpieczonego sprzętu było możliwe dzięki jednej z nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Chodzi o przepis umożliwiający przekazanie przedmiotów zajętych w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym z epidemią. Ziobro podziękował przy tym wszystkim śledczym zaangażowanym w zabezpieczenia i przekazanie przedmiotów szpitalom i policji.

„To przykład tego, jak owoce przestępstwa zamiast służyć bandytom, będą służyły ogółowi społeczeństwa. Przede wszystkim tym, którzy cierpią najbardziej z powodu epidemii, jak również tym, którzy na pierwszej linii frontu walczą dla nas wszystkich z COVIDEM ” – powiedziała z kolei zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak.

Jak poinformowała PK śledztwo w ramach, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym, której członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Grupa ta miała wprowadzić do obiegu faktury o łącznej wartości ponad 550 mln zł. Doprowadziło to do uszczuplenia podatku VAT w wysokości około 127 mln zł.

W ramach tego śledztwa wykryto też inną grupę przestępczą, która wystawiła faktury na blisko 120 mln zł, powodując straty Skarbu Państwa na 22 mln zł. W sprawie tej zarzuty usłyszało łącznie 44 podejrzanych, a 19 osób jest tymczasowo aresztowanych. Śledztwo obejmuje też około 300 firm z całej Polski w tym ostatecznych odbiorców tj. firmy legalnie działające obniżające w sposób sprzeczny z prawem koszty działalności. Prokuratorzy nie wykluczyli dalszych zatrzymań tej sprawie.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl