fot. PAP/Marcin Obara

Powstanie komisja ds. wyłudzeń VAT? Kukiz‘15 złoży projekt uchwały

Kukiz‘15 złoży projekt uchwały o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT-u na pierwszym posiedzeniu Sejmu we wrześniu. Potwierdził to w rozmowie z PAP poseł Kukiz‘15 Tomasz Rzymkowski. Politycy tego klubu liczą, że wniosek poprą wszystkie partie.

Komisja miałaby badać ewentualne zaniechania organów państwa w sprawie wyłudzeń VAT i akcyzy od 2007 roku do chwili obecnej. W jej skład – według propozycji Kukiz’15 – miałoby wejść 9 posłów.

– Przede wszystkim jest to apel do większości parlamentarnej, czyli PiS-u, aby wyjaśnić, dlaczego w ciągu ostatnich dziesięciu lat ta sytuacja była tak problematyczna. Zostało ukrócone częściowo to wyłudzanie, ale pamiętajmy, że nadal funkcjonują te grupy przestępcze. Wymiar tej komisji to nie tylko kwestia wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych organów państwa, ale przedstawienie obywatelom skali procederu, jak również mechanizmu, które zorganizowane grupy przestępcze – często przez nieświadomość i brak złej woli obywateli – wykorzystują ich w tzw. karuzelach VAT-owskich – powiedział Tomasz Rzymkowski.

Według różnych szacunków z powodu luki VAT-owskiej budżet tracił rocznie nawet do 40 mld zł. W latach 2008-15 łączna strata może więc sięgać nawet ok. 320 mld zł.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów na antenie TV Trwam opowiedział się za powołaniem komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT-u. Jak stwierdził, Polakom należy się wyjaśnienie w tej sprawie.

Dzięki polityce obecnego rządu mamy obecnie nadwyżkę w budżecie. W okresie od stycznia do lipca dochody z VAT-u były wyższe o ponad 24 proc., licząc rok do roku.

RIRM

drukuj