fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Horała: Żaden element poboru podatku VAT nie funkcjonował w latach 2007-2015

W obszarze badanym przez komisję wyłania się obraz państwa teoretycznego. Właściwie każdy element poboru podatku VAT, który powinien działać, nie funkcjonował. To luki w prawie podatkowym, brak uszczelnienia tego prawa, rozmontowanie prokuratury – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” poseł PiS Marcin Horała, przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. Podsumował w ten sposób prace komisji śledczej ds. VAT, która przedstawiła swój raport końcowy.

W poniedziałek poznaliśmy raport końcowy komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT w latach 2007-2015.

– W obszarze badanym przez komisję wyłania się obraz państwa teoretycznego. Właściwie każdy element poboru podatku VAT, który powinien działać, nie funkcjonował. To luki w prawie podatkowym, brak uszczelnienia tego prawa, rozmontowanie prokuratury. To wszystko razem zgrało się w sytuację, w której Polska stała się rajem dla tych, którzy wyłudzali podatek VAT – podkreślił Marcin Horała.

Głównym wnioskiem prac jest sugestia o tym, że przed Trybunałem Stanu powinni stanąć byli premierzy Donald Tusk, Ewa Kopacz oraz dwóch byłych ministrów finansów Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek.

– Trybunał Stanu jest instytucją, która ma orzekać w przypadku, gdy najważniejsze osoby w państwie w sposób bezpośredni naruszają konstytucję i nie wypełniają swoich konstytucyjnych obowiązków. Takimi zadaniami są między innymi dbanie o bezpieczeństwo państwa i o stan Skarbu Państwa. To drugie odnosi się do ministrów finansów. Skala wyłudzeń wskazuje, że nie zabezpieczono interesów Skarbu Państwa – zaznaczył przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT.

Skala wyłudzeń szacowana jest na około 250 mld złotych.

– To są szacunki, więc mogą się nieznaczenie różnić, ale nie ma szacunków, które mówiłyby, że była to kwota mała, taka, którą dałoby się zbagatelizować czy uznać „ot, stało się”. Budżet Ministerstwa Zdrowia w 2013 roku wynosił 27 mld złotych, czyli mniej niż luka VAT w tym roku – powiedział.

RIRM

drukuj