fot. https://cba.gov.pl

Kolejnych 15 osób z zarzutami w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie prokuratora zatrzymali 12 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT, a 3 kolejne same zgłosiły się na wezwanie. Łącznie w śledztwie występuje już 154 podejrzanych.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała PAP, że w toku śledztwa prowadzonego od 2018 roku przez policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji z Bydgoszczy pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, ustalono kolejnych 15 podejrzanych.

„Tym razem działania przeprowadzono w województwach: mazowieckim, śląskim, małopolskim oraz kujawsko-pomorskim, zatrzymując 12 osób. Kolejne 3 osoby zgłosiły się same na wezwanie” – podkreśliła rzeczniczka CBŚP.

Wskazała, że podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów i zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty.

„Według śledczych wśród podejrzanych są osoby korzystające z nierzetelnych faktur VAT, powodujące w ten sposób uszczuplenie należności podatkowych, a także podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw” – przekazała policjantka.

Po zatrzymaniu podejrzani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

„Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również >>prania pieniędzy<<” – przekazał PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

„Wobec postawy procesowej podejrzanych zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie do 50 tysięcy złotych, dozory policji połączone z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, jak również zakazy opuszczania kraju” – podkreśliła PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Jak zaznaczyli śledczy, zatrzymania nastąpiły w ramach śledztwa toczącego się w sprawie działalności w latach 2013-2019 zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczej. Dokumentacja ta była podstawą obniżenie należnego podatku.

Według ustaleń, głównym obszarem działalności grupy przestępczej była „produkcja pustych faktur” przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. „słupy”, osoby nieprowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

Jak podała PK, wobec podejrzanych prowadzone jest intensywne śledztwo finansowe.

„W ubiegłym tygodniu dokonano zabezpieczania mienia na kwotę ponad miliona złotych, w tym 500 tysięcy złotych, które prokurator zablokował na rachunku bankowego” – zaznaczyła PK.

„Zakres śledztwa obejmuje ponad 350 podmiotów z terenu całego kraju. Zarzuty przedstawiono ponad 150 podejrzanym, 12 osób jest tymczasowo aresztowanych” – wyliczyli prokuratorzy.

PK dodała, że w grudniu 2020 roku skierowano w tej sprawie pierwsze akty oskarżenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl