Prezydencki projekt dot. frankowiczów trafił do dalszych prac

Posłowie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad prezydenckim projektem ustawy dotyczącym kredytów walutowych. Teraz zajmie się nim sejmowa Komisja Finansów.

Natomiast dziś Sejm będzie głosował nad projektami autorstwa Platformy Obywatelskiej i Kukiz’15.

Nowoczesna złożyła wniosek o ich odrzucenie w pierwszym czytaniu. Sejm rozpatrzył wieczorem trzy projekty ustaw, które mają w założeniu pomóc tzw. frankowiczom.

Projekt prezydencki, zakładający zwrot nienależnie pobranych spreadów, przedstawił posłom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

– Projekt ustawy, jaki przedstawiam dziś w imieniu Prezydenta RP należy traktować jako pierwszy krok wykonany przez państwo w celu przywrócenia równości stron niektórych umów kredytowych. W naszej ocenie równość ta została zachwiana w przypadku umów o kredyty odnoszone do walut obcych. Banki przez lata wykorzystywały swoją dominującą rolę w tego typu stosunkach kredytowych kształtując je w taki sposób, aby z jednej strony odnosić korzyści, a z drugiej zwalniać się z ponoszenia ryzyka – mówił Maciej Łopiński.

Projekt Kukiz’15 dotyczy określenia zasad restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska.

Poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15 podkreślił, że projekt ustawy frankowej jest korzystny dla obywateli, ale niekorzystny dla złodziei.

– Zdaję sobie sprawę, że projekt Kukiz’15 nie wszystkim się podoba. Na pewno nie przypada do gustu lobby bankowemu, ponieważ zrywa uprzywilejowaną pozycję banków. W projekcie ustawy chodzi przede wszystkim o uczciwe traktowanie kredytobiorców. Nie może być tak, że całą odpowiedzialność, wszystkie koszty związane z kredytem, wszystkie niebezpieczeństwa przenoszone są tylko na jedną – słabszą – stronę, czyli obywatela – akcentował Jarosław Sachajko.

W myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej.

Kredyty we frankach wzięło 700 tys. Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl